TMK Janubiy Koreyaning nufuzli Hanyang Universiteti bilan hamkorlik boshlamoqda
Janubiy Koreyaning nufuzli oliy ta’lim muassasalaridan biri — Hanyang Universitetining ERICA kampusida O‘zbekiston texnologik metallar kombinati hamda University of Business and Science (O'zbekiston) delegatsiyasi vakillari ishtirokida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda:
➡️ilmiy ishlanmalarni ishlab chiqarishga tatbiq etish amaliyoti;
➡️grantlar va sanoat buyurtmalari asosida shakllanadigan tadqiqot portfeli;
➡️ talabalarni real sanoat muammolarini yechishga tizimli jalb etish yondashuvlari muhokama qilindi.
Mazkur tajribani O‘zbekistonda, xususan, sanoat korxonalari bilan hamkorlikda tashkil etilayotgan ilg‘or muhandislik maktablari faoliyatiga moslashtirish istiqbollari yuzasidan fikr almashildi.
Shuningdek, delegatsiya kampusdagi zamonaviy laboratoriyalar hamda ta’lim–tadqiqot–ishlab chiqarish integratsiyasiga asoslangan loyiha ofislari, texnologiya transfer markazlari va startap inkubatsiya tizimi faoliyati bilan yaqindan tanishdi.
Ma'lumot uchun, Hanyang Universiteti xalqaro reytinglarda dunyo bo‘yicha TOP o‘rinlarda turadi. Universitet amaliyotga yo‘naltirilgan, sanoat bilan yaqin integratsiyalashgan ta’lim yondashuvi — industry–academia cooperation tamoyili asosida faoliyat yuritishi bilan ajralib turadi.

TMK is launching a partnership with the prestigious Hanyang University of South Korea.
A meeting was held at the ERICA campus of Hanyang University, one of South Korea's leading higher education institutions, attended by a delegation from the Uzbekistan Technological Metals Complex and the University of Business and Science (Uzbekistan).
Discussions during the meeting covered:
➡️ the practical application of scientific developments in production;
➡️ building a research portfolio through grants and industrial contracts;
➡️ approaches to systematically involving students in solving real-world production challenges.
The parties exchanged views on the prospects of adapting this experience for the advanced engineering schools being established in Uzbekistan, including those in cooperation with industrial enterprises.
The delegation also toured the campus's modern laboratories, project offices, technology transfer centers, and the startup incubation system, which is based on the integration of "education - research - industry."
For reference: Hanyang University holds top positions in global rankings and is distinguished by its practice-oriented educational approach, which is closely integrated with industry and operates on the principle of synergy between the industrial and academic spheres.