O‘zbekistonning jahon volfram bozoridagi ulushi 5,1 foizgacha oshadi: 2025-2030-yillarga mo‘ljallangan TMK strategik loyihalari ishga tushirilmoqda
O‘zbekistonning jahon volfram bozoridagi ulushi 5,1 foizgacha oshadi: 2025-2030-yillarga mo‘ljallangan TMK strategik loyihalari ishga tushirilmoqda 24.11.2025
Dunyo sanoati yangi resurslardan kuch olayotgan bir davrda, volfram global iqtisodiyotning “energiya valyutaci” sifatida qadr topmoqda. Volfram energetika, yashil texnologiyalar, mashinasozlik, aviatsiya, avtomobilь, kimyo sanoati, kosmik texnologiyalar uchun ahamiyati yuqori bo‘lgan strategik kelajak metalli. Hozirda Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan tashkil etilgan O‘zbekiston tyexnologik myetallar kombinati (TMK) volfram sohasida ilg‘or texnologiyalar va integratsiyalashgan ishlab chiqarish modellari orqali mamlakatni global volfram maydonida ishonchli hamkor sifatida pozisiyalashga yo‘naltirilgan kompleks loyihalarni amalga oshirmoqda.
Xususan, joriy yilda TMK Markaziy Osiyo bo‘yicha Xalqaro Volfram Assosiatsiyasiga to‘laqonli a’zo bo‘lgan ilk kombinatga aylandi. Bu a’zolik jahon miqyosidagi yetakchi ishlab chiqaruvchilar va ilmiy markazlar bilan yaqin hamkorlik o‘rnatish, zamonaviy texnologik tendensiyalar hamda xalqaro standartlardan foydalanish imkonini berdi.
TMK bugun volfram zanjirining barcha – upstream, midstream va downstream bosqichlarida faol ish olib bormoqda.
Upstream bosqichi doirasida TMK Samarqand viloyati Nurobod tumanida joylashgan Sariko‘l volfram konini ochish, Kattaqo‘rg‘on shahridagi Ingichka konida texnogen chiqindilarni qayta ishlash jarayonlarini jadallashtirish, shuningdek, Navoiy viloyati Uchquduq tumanidagi Sautbay maydonida geologik-qidiruv ishlarini amalga oshirmoqda. TMK volfram konsentratlarini boyitish va qayta ishlashni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha ham xalqaro kompaniyalar bilan hamkorlikdagi loyihalarni amalga oshirmoqda.
Jumladan, Sariko‘l volfram konini o‘zlashtirish loyihasi TMK tomonidan amalga oshirilayotgan noyob va ustuvor jarayon bo‘lib, umumiy sanoat zaxiralari istiqbolli maydonlar bilan 30 ming tonna volfram metallini tashkil etadi. Ishlab chiqarish majmuasi yiliga 1 million tonnagacha rudani qayta ishlash quvvatiga ega bo‘ladi.
Natijada 65 foizli xalqaro sifat standartlariga to‘liq javob beruvchi volfram konsentrati olinadi. Yillik ishlab chiqarish hajmi 4 ming tonna. Istiqbolli maydonlarni inobatga olgan holda konning ishlash muddati 20 yilgacha baholanmoqda. Loyiha doirasida 400 nafardan ortiq mutaxassis va mahalliy aholi vakillari barqaror ish o‘rni bilan ta’minlanishi ko‘zda tutilgan. Ya’ni TMK o‘z loyihalari orqali inson kapitali, ish o‘rinlari va mahalliy rivojlanishga investisiya kiritishni ham maqsad qilgan.
Ingichka boyitish fabrikasida volfram chiqindilarini qayta ishlash hajmlarini kengaytirish maqsadida Xitoyning “Xinhai” kompaniyasi bilan hamkorlikda loyiha amalga oshirilmoqda. Ushbu loyiha natijasida volfram konsentrati 300 tonnadan 1050 tonnaga, mahsulot qiymati 18,4 mln dollarga yetkaziladi va 4,1 mln dollar sof foyda olinadi. Buning natijasida 2026 yilda 700 ming, 2028 yilga borib 1,4 million dollar soliq to‘lanishi kutilmoqda.
Shuningdek, Ingichka konida amalga oshirilayotgan modernizatsiya ishlari doirasida TMK xorijiy investor Xitoyning “Red Persimmon” kompaniyasi bilan hamkorlikda yangi texnologik liniyalar joriy etmoqda. Bu orqali volfram rudasini qazib olish hajmi yiliga 900 ming tonnaga yetkaziladi. Kon faoliyatini tiklash natijasida yiliga 1 671 tonna volfram konsentratini ishlab chiqarish ta’minlanadi, keyinchalik esa ishlab chiqarish salohiyatini 5040 tonnaga yetkazish rejalashtirilgan. Shuningdek, TMK Turkiyaning “International Gold Madencilik Ltd. Şirketi” bilan hamkorlikda Sautbay volfram konini o‘zlashtirish loyihasini amalga oshirmoqda. Kon ishga tushishi natijasida 4811 tonna volfram konsentrati ishlab chiqariladi.
Hamkorlikdagi ishlar natijasida volfram konsentratlari keyinchalik TMKga yetkazilib, metall volfram ishlab chiqarish jarayoniga yo‘naltiriladi. Shu bilan birga, TMK o‘zining xomashyo salohiyatini kengaytirish va yangi konlarni ishga tushirish yo‘nalishida Tomchali va Qoraqiya istiqbolli maydonlarida xalqaro standartlarga muvofiq geologik-qidiruv ishlarini amalga oshirmoqda. Xorijiy va xususiy investorlar ishtirokida Navoiy viloyati Uchquduq tumanidagi Saritau, Samarqand viloyatidagi Xo‘jadiq, Yaxton va Kamangaron hamda Qashqadaryo viloyatidagi Gussay hududlarida geologik tadqiqotlar izchil ravishda davom etmoqda.
Midstream bosqichida O‘zbekistonda volframni to‘liq qayta ishlash zanjirini yaratish maqsadida kombinat tomonidan Samarqand viloyatida yangi gidrometallurgiya syexini barpo etish rejalashtirilgan. Bu zamonaviy ishlab chiqarish quvvatlarini tashkil etish uchun TMK Kanada, Avstraliya, Finlyandiya va Turkiyaning yetakchi injiniring kompaniyalari bilan hamkorlik orqali ilg‘or tajribalarni joriy etish choralarini ko‘rmoqda. Mazkur loyiha to‘liq ishga tushgach, 2027 yilda 5000 tonna, 2029 yildan esa 10 000 tonna, 2030 yildan 15 000 tonna volfram konsentrati qayta ishlanadi, mahsulot qiymati esa 307.4 mln dollarga yetkaziladi.
Downstream bosqichi bu qiymat zanjirining eng yuqori nuqtasi va bu nuqtada TMK kritik minerallar sohasida “Made in Uzbekistan” sanoat brendini jahon maydonida mustahkamlash, mamlakatni texnologik metallar eksporti bo‘yicha ishonchli va barqaror hamkorga aylantirishni maqsad qilgan. Bugungi kunda TMK tomonidan volьfram briket va shtabiklari, volfram karbidi asosida volonkalar, qattiq qotishmali frezalar va burg‘ular, volfram elektrodlar, shuningdek, burg‘ilash asboblari va koronkalar ishlab chiqarilmoqda. Kombinat ishlab chiqarish jarayonlarini bosqichma-bosqich raqamlashtirish va to‘liq avtomatlashtirish, energiya tejamkor hamda ekologik xavfsiz texnologiyalardan foydalanish hamda ESG va IRMA xalqaro standartlariga mos barqaror sanoat modelini joriy etmoqda. Bu yondashuv orqali TMK metallni qayta ishlab, kelajakni yaratmoqda.
Bugun O‘zbekistonda ishlab chiqarilayotgan yuqori qo‘shilgan qiymatli volfram mahsulotlari dunyoning yetakchi sanoat mamlakatlariga, xususan, Yevropa va AQSHning nufuzli kompaniyalariga yetkazilmoqda. Shu bilan birga, Yaponiya va Koreya kabi texnologik rivojlangan bozorlarga ham eksport yo‘nalishlarini kengaytirish bo‘yicha samarali ishlar amalga oshirilmoqda.
Yangi sanoat loyihalarining to‘liq ishga tushishi natijasida xomashyo yo‘nalishida volfram konsentrat ishlab chiqarish hajmi 300 tonnadan 14950 tonnaga, ya’ni 50 barobarga o‘sadi. Qayta ishlash yo‘nalishida Samarqand va Toshkent viloyatlarida (Chirchiq shahri) gidrometallurgiya syexlari ishga tushishi natijasida volfram angidrid ishlab chiqarish hajmi 76 tonnadan 4 860 tonnaga, tayyor mahsulot yo‘nalishida esa volfram metalli ishlab chiqarish  hajmi 58 tonnadan 1 860 tonnaga yetkaziladi.
Yangi volfram loyihalari nafaqat sanoat yutug‘i, balki milliy iqtisodiyotning yangi o‘sish nuqtasiga aylanib, o‘zining yuqori iqtisodiy samarasini beradi. Unga ko‘ra, investisiya qiymati 103,9 mln dollarga yetadi, mahsulot ishlab chiqarish hajmi bugungi 5,5 million dollardan qariyb 280 million dollargacha o‘sadi, eksport salohiyati esa 2,4 million dollardan 181,5 million dollargacha ko‘tariladi. Shuningdek, loyihalar ishga tushishi natijasida 5000 dan ortiq yangi ish o‘rinlari yaratiladi.
Eng muhim jihatlaridan biri, loyihalarning to‘liq ishga tushishi natijasida O‘zbekistonning volfram sohasidagi global ulushi ortib, zaxiralar hozirdagi  2%dan 2030 yilga kelib 5,1 % ga, qazib olish bo‘yicha esa 0,05 %dan 14,8 %ga oshadi.
Bugun dunyo volfram ta’minot zanjiri bo‘yicha barqaror manbalarni izlamoqda. Ya’ni, ishonchli, shaffof va texnologik yechimga ehtiyoji bor. Prezidentimizning strategik va uzoqni ko‘ra olish siyosati tufayli esa O‘zbekiston bu jarayonda faol ishtirokchi sifatida nafaqat xomashyo yetkazib bermoqda, balki qiymat zanjirining to‘liq modelini global bozorga taklif etmoqda. O‘zbekiston texnologik metallar kombinati esa xalqaro volfram ta’minot zanjirini to‘ldirishga qaratilgan loyihalari bilan mamlakatning jahon sanoati uchun ishonchli hamkor sifatidagi rolini va global sanoat xaritasidagi o‘rnini mustahkamlashni maqsad qilgan.

Доля Узбекистана на глобальном рынке вольфрама поднимется до 5,1%: запускаются стратегические проекты ТМК на 2025–2030 годы 24.11.2025
В то время как мировая промышленность черпает силы из новых ресурсов, вольфрам приобретает ценность как "энергетическая валюта" глобальной экономики. Вольфрам — это стратегический металл будущего, имеющий большое значение для энергетики, зеленых технологий, машиностроения, авиации, автомобильной и химической промышленности, а также космических технологий. В настоящее время созданный по инициативе Президента нашей страны Шавката Мирзиёева Узбекский комбинат технологических металлов (ТМК) реализует комплексные проекты, направленные на позиционирование страны в качестве надежного партнера в глобальной вольфрамовой сфере посредством передовых технологий и интегрированных производственных моделей в вольфрамовой отрасли.
В частности, в этом году ТМК стал первым в Центральной Азии комбинатом, ставшим полноправным членом Международной ассоциации вольфрама. Это членство позволило установить тесное сотрудничество с ведущими мировыми производителями и научными центрами, использовать современные технологические тенденции и международные стандарты.
Сегодня ТМК активно работает на всех этапах вольфрамовой цепочки — upstream, midstream и downstream.
В рамках этапа Upstream ТМК проводит работы по открытию месторождения вольфрама Сарикуль в Нурабадском районе Самаркандской области, ускорению процессов переработки техногенных отходов на месторождении Ингичка в городе Каттакурган, а также осуществляет геологоразведочные работы на площади Саутбай в Учкудукском районе Навоийской области. Кроме того, ТМК реализует совместные проекты с международными компаниями по обогащению и переработке вольфрамовых концентратов.
В частности, проект освоения месторождения вольфрама Сарикуль является уникальным и приоритетным проектом, реализуемым ТМК, общие промышленные запасы которого с учетом перспективных площадей составляют 30 тысяч тонн вольфрамового металла. Производственный комплекс будет иметь мощность переработки до 1 миллиона тонн руды в год. В результате будет получен вольфрамовый концентрат с содержанием 65%, полностью отвечающий международным стандартам качества. Годовой объем производства составит 4 тысячи тонн. С учетом перспективных площадей срок эксплуатации месторождения оценивается в 20 лет. В рамках проекта предусмотрено обеспечение стабильными рабочими местами более 400 специалистов и представителей местного населения. Таким образом, ТМК также стремится инвестировать в человеческий капитал, создание рабочих мест и местное развитие посредством своих проектов.
В целях расширения объемов переработки вольфрамовых отходов на Ингичкинской обогатительной фабрике реализуется проект совместно с китайской компанией "Xinhai". В результате этого проекта объем производства вольфрамового концентрата достигнет 817-1050 тонн, стоимость продукции составит 18,4 млн долларов, а чистая прибыль — 4,1 млн долларов. Ожидается, что в 2026 году будет выплачено 700 тысяч долларов налогов, а к 2028 году — 1,4 миллиона долларов.
Также в рамках модернизации месторождения Ингичка ТМК совместно с иностранным инвестором — китайской компанией "Red Persimmon" внедряет новые технологические линии. Это позволит увеличить добычу вольфрамовой руды до 900 тысяч тонн в год. В результате восстановления горнодобывающей деятельности будет обеспечено производство 1 671 тонны вольфрамового концентрата в год, а в дальнейшем планируется довести производственный потенциал до 5040 тонн. Кроме того, ТМК совместно с турецкой компанией "International Gold Madencilik Ltd. Şirketi" реализует проект по освоению вольфрамового месторождения Саутбай. В результате ввода месторождения в эксплуатацию будет произведено 4811 тонн вольфрамового концентрата.
В результате совместной работы вольфрамовые концентраты в дальнейшем поставляются на ТМК и направляются в процесс производства металлического вольфрама. Вместе с тем, ТМК в целях расширения своего сырьевого потенциала и ввода в эксплуатацию новых месторождений проводит геологоразведочные работы на перспективных площадях Томчали и Каракия в соответствии с международными стандартами. Также с участием иностранных и частных инвесторов последовательно продолжаются геологические исследования на территориях Сарытау Учкудукского района Навоийской области, Ходжадик, Яхтон и Камангаран Самаркандской области, а также Гуссай Кашкадарьинской области.
На этапе Midstream, с целью создания полноценной цепочки переработки вольфрама в Узбекистане, комбинатом планируется построить новый гидрометаллургический цех в Самаркандской области. Для создания этих современных производственных мощностей ТМК предпринимает меры по внедрению передового опыта путем сотрудничества с ведущими инжиниринговыми компаниями Канады, Австралии, Финляндии и Турции. После полного запуска данного проекта в 2027 году будет перерабатываться 5000 тонн, с 2029 года — 10 000 тонн, с 2030 года — 15 000 тонн вольфрамового концентрата в год, а стоимость продукции достигнет 307,4 млн долларов.
Стадия Downstream — это высшая точка цепочки создания стоимости, и на этом этапе АО "Алмалыкский ГМК" стремится укрепить промышленный бренд "Made in Uzbekistan" в области критических минералов на мировой арене, превратить страну в надежного и стабильного партнера по экспорту технологических металлов. В настоящее время АГМК производит вольфрамовые брикеты и штабики, коронки на основе карбида вольфрама, твердосплавные фрезы и буры, вольфрамовые электроды, а также буровой инструмент и коронки. Комбинат внедряет поэтапную цифровизацию и полную автоматизацию производственных процессов, использование энергосберегающих и экологически безопасных технологий, а также устойчивую промышленную модель, соответствующую международным стандартам ESG и IRMA. Благодаря такому подходу АГМК перерабатывает металл и создает будущее.
Сегодня вольфрамовая продукция с высокой добавленной стоимостью, производимая в Узбекистане, поставляется в ведущие промышленные страны мира, в частности, в ведущие компании Европы и США. В то же время ведется работа по расширению экспортных направлений на технологически развитые рынки, такие как Япония и Корея.
В результате полного запуска новых промышленных проектов объем производства вольфрамового концентрата в сырьевом направлении увеличится с 300 тонн до 14950 тонн, то есть в 50 раз. В направлении переработки, в результате ввода в эксплуатацию гидрометаллургических цехов в Самаркандской и Ташкентской областях (город Чирчик), объем производства вольфрамового ангидрида увеличится с 76 тонн до 4 860 тонн, а в направлении готовой продукции объем производства вольфрамового металла вырастет с 58 тонн до 1 860 тонн.
Новые вольфрамовые проекты станут не только промышленным достижением, но и новой точкой роста национальной экономики, обеспечивая высокую экономическую эффективность. Согласно этому, объем инвестиций достигнет 103,9 млн долларов, объем производства продукции вырастет с нынешних 5,5 млн долларов до почти 280 млн долларов, а экспортный потенциал увеличится с 2,4 млн долларов до 181,5 млн долларов. Также в результате запуска проектов будет создано более 5000 новых рабочих мест.
Еще одним важнейшим аспектом является то, что в результате полного запуска проектов глобальная доля Узбекистана в секторе вольфрама увеличится, а запасы вырастут с нынешних 2% до 5,1% к 2030 году, а по добыче — с 0,05% до 14,8%.
Сегодня мир ищет устойчивые источники в цепочке поставок вольфрама. То есть, существует потребность в надежном, прозрачном и технологичном решении. Благодаря стратегической и дальновидной политике нашего Президента, Узбекистан, как активный участник этого процесса, предлагает на глобальный рынок не только поставки сырья, но и полную модель цепочки создания стоимости. Узбекский комбинат технологических металлов своими проектами, направленными на дополнение мировой цепочки поставок вольфрама, стремится укрепить роль страны как надежного партнера для мировой промышленности и ее место на карте глобальной индустрии.