“O‘zTMK” AJ va “Termo Texno” hamkorlik uchrashuvi
Kuni kecha "O‘zTMK” AJ boshqaruv raisi o’rinbosari, ilmiy-texnologik markaz xodimlari hamda “Termo Texno” kompaniya guruhi vakillarining uchrashuvi o’tkazildi. Unda tashkil etilishi rejalashtirilgan Markaziy nano-analitik laboratoriyada tahlil jarayonlarini to‘liq avtomatizatsiya qilish, ya’ni robotlashtirish  bo‘yicha hamkorlik yoʻlga qoʻyildi.
Uchrashuvda “O‘zTMK” AJ tomonidan ishlab chiqarilayotgan materiallarni tayyorlash va tahlil qilish jarayonlarini takomillashtirish yuzasidan fikr almashildi.
Ishlab chiqarishda inson omilini kamaytirish orqali maydalash, ishqorlash va o’lchash jarayonlarini robotlashtirish hamda tahlil natijasining aniqlik darajasini ko’paytirish va xarajatlarni kamaytirish bo‘yicha yechimlar taklif etildi.

Yesterday, the Deputy Chairman of the Board of JSC "UzTMC", employees of the Scientific and Technological Center, and representatives of the "Thermo Techno" group of companies held a meeting to discuss collaboration. The focus was on achieving full automation, specifically the robotization of analytical processes in the upcoming Central Nanoanalytical Laboratory.
The participants exchanged views on optimizing the preparation and analysis of materials produced by JSC "UzTMC".
Key solutions were proposed, including the robotization of grinding, leaching, and measurement processes. These efforts aim to minimize the influence of human factors in production, enhance the accuracy of analytical results, and reduce overall costs.