Bunga eksport cheklovlari, global ta’minotning yuqori darajada konsentratsiyalashgani hamda yuqori texnologiyalar, aerokosmik sanoat va energetika tomonidan talabning ortishi ta’sir qilmoqda.
Bu tendensiya volframning oddiy xomashyodan strategik sanoat resursiga aylanayotganini ko‘rsatadi. Bu esa barqaror va diversifikatsiyalangan ta’minot zanjirlariga ehtiyojni orttirmoqda.
O‘zbekiston esa aynan shu sharoitda yangi imkoniyatlarni taklif qiladi.
O'zbekiston texnologik metallar kombinati (TMK) volfram bo‘yicha Upstream'dan Downstream'gacha, ya'ni resurs bazasi va qazib olishdan tortib, chuqur qayta ishlash, yuqori qo‘shilgan qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarish va global bozorlarga chiqishgacha bo'lgan to‘liq qiymat zanjirini rivojlantirmoqda.
Global bozor volfram uchun yangi ta’minot manbalarini izlayotgan bir paytda, O‘zbekiston to‘liq qiymat zanjiri bilan yangi strategik hamkor sifatida maydonga chiqmoqda.

Tungsten +622%: Record Growth in the Global Critical Minerals Market 13.08.2026
According to the International Energy Agency's (IEA) "Global Critical Minerals Outlook 2026" report, the price of tungsten surged by 622% between January 2025 and April 2026, marking the highest growth among all critical minerals.
This rise is driven by export restrictions, a high concentration of global supply, and growing demand from high-tech sectors, the aerospace industry, and the energy industry.
This trend indicates that tungsten is transforming from a common raw material into a strategic industrial resource, which increases the need for sustainable and diversified supply chains.
It is under these conditions that Uzbekistan is presenting new opportunities.
Uzbekistan Technological Metals Complex (TMK) is developing a complete value chain in the tungsten industry—from mining and resource base development (Upstream) to advanced processing, production of high-value-added products, and entry into global markets (Downstream).
As the global market seeks new sources of tungsten, Uzbekistan is emerging as a new strategic partner with a complete production chain.