TMK Koreya bilan ilg‘or kukun metallurgiya va magnit materiallar sohasida hamkorlik boshladi
TMK Koreya bilan ilg‘or kukun metallurgiya va magnit materiallar sohasida hamkorlik boshladi 02.03.2026
O‘zbekiston texnologik metallar kombinati Janubiy Koreyada Center for Advanced Materials and Parts of Powder (CAMP²) hamda Korea Powder Metallurgy kompaniyalari bilan ilg‘or kukun metallurgiya va magnit materiallar sohasida hamkorlik memorandumini imzoladi.
Hamkorlik kamyob yer elementlari (REE) asosidagi magnit materiallar va kukun metallurgiya texnologiyalarini rivojlantirishga qaratilgan.
Tomonlar yuqori samarali magnit kukunlar, yuqori soflikdagi magnit detallar hamda REE asosidagi sanoat komponentlarini O‘zbekistonda barqaror ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yishni maqsad qilgan.
Memorandum doirasida tomonlar:
➡️  Kukun metallurgiya va kamyob yer elementlar asosidagi magnit materiallar sohasida ilg‘or texnologiyalar transferini amalga oshirish;
➡️  Magnit kukun materiallar, yuqori sof magnit materiallar hamda yangi turdagi materiallarni ishlab chiqish;
➡️  Ilg‘or texnologiyalarni pilot va sanoat miqyosida joriy etish hamda ularni mahalliylashtirish dasturlariga adaptatsiya qilish;
➡️  O‘zbekistonda kamyob yer elementlari magnit materiallari texnologiyalarini joriy etish;
➡️  Stajirovkalar, sanoat amaliyotlari va ekspertlar almashinuvini yo‘lga qo‘yish yo‘nalishlarida hamkorlik qiladi.
Shuningdek, tomonlar kukun metallurgiya sohasida amaliy ilmiy tadqiqotlar olib borish, qo‘shma grant loyihalarida ishtirok etish, laboratoriya sinovlari va materiallar xarakteristikasini baholash, ilmiy maqolalar va patent faoliyatini rivojlantirishga kelishib oldilar.
Ma'lumot uchun, CAMP² — Janubiy Koreyaning ilg‘or materiallar muhandisligi, kukun metallurgiya va magnit materiallar ishlab chiqish sohasiga ixtisoslashgan yetakchi ilmiy-tadqiqot markazi. Markaz fundamental va amaliy tadqiqotlarni sanoat ehtiyojlari bilan uyg‘unlashtirish hamda texnologiyalarni tijoratlashtirishga yo‘naltirilgan.

ТМК начал сотрудничество с Южной Кореей в области передовой порошковой металлургии и магнитных материалов
ТМК начал сотрудничество с Южной Кореей в области передовой порошковой металлургии и магнитных материалов 02.03.2026
Узбекский комбинат технологических металлов   подписал в Южной Корее меморандум о сотрудничестве с Center for Advanced Materials and Parts of Powder (CAMP2) и Korea Powder Metallurgy в сфере передовой порошковой металлургии и магнитных материалов.
Сотрудничество направлено на развитие технологий магнитных материалов на основе редкоземельных элементов, а также на внедрение современных решений в области порошковой металлургии.
Стороны намерены содействовать формированию в Узбекистане устойчивого производства высокоэффективных магнитных порошков, магнитных деталей высокой чистоты и промышленных компонентов на основе РЗЭ.
В рамках меморандума определены следующие направления взаимодействия:
➡️ трансфер передовых технологий в области порошковой металлургии и магнитных материалов на основе РЗЭ;
➡️ разработка магнитных порошковых материалов, магнитных материалов высокой чистоты и новых типов материалов;
➡️ внедрение технологий в пилотном и промышленном масштабах, а также их адаптация к программам локализации;
➡️ развитие в Узбекистане технологий производства магнитных материалов из РЗЭ;
➡️ организация стажировок, производственных практик и обмена экспертами.
Кроме того, стороны договорились о проведении прикладных научных исследований в области порошковой металлургии, участии в совместных грантовых проектах, лабораторных испытаниях и оценке характеристик материалов, а также о развитии сотрудничества по публикации научных статей и патентованию.
Справочно:  CAMP2 — ведущий научно-исследовательский центр Южной Кореи, специализирующийся на передовом материаловедении, порошковой металлургии и разработке магнитных материалов. Центр ориентирован на сопряжение фундаментальных и прикладных исследований с потребностями промышленности, а также на коммерциализацию технологий.