TMK-KOREYA: TEXNOLOGIYA TRANSFERI BO‘YICHA UZOQ MUDDATLI SANOAT HAMKORLIGI
O‘zbekiston texnologik metallar kombinati tizimidagi TMK Smart Powder va Koreya Respublikasining kukun metallurgiyasi sohasidagi yetakchi kompaniyasi Korea Powder Metallurgy o‘rtasida uzoq muddatli sanoat hamkorligi yo‘lga qo‘yildi.
Ushbu kelishuv doirasida O‘zbekistonda kukun metallurgiyasi asosida avtomobil sanoati uchun yuqori aniqlikdagi ehtiyot qismlar ishlab chiqarish tashkil etiladi. Bu sanoatda ilg‘or texnologiyalar transferi va yuqori qo‘shilgan qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarish sari muhim qadamdir.
Loyiha O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan belgilangan sanoatni chuqur modernizatsiya qilish, texnologiyalar transferi va eksportbop mahsulotlar ishlab chiqarish bo‘yicha ustuvor vazifalarga to‘liq mos keladi.
Asosiy natijalar:
8 turdagi mahsulot mahalliylashtiriladi
50 ga yaqin yangi ish o‘rni yaratiladi
Mahsulotlar ichki bozor bilan birga eksportga yo‘naltiriladi
Kukun metallurgiyasi — murakkab va yuqori aniqlik talab etiladigan detallarni ishlab chiqarish, metall chiqindilarini keskin kamaytirish hamda resurslardan maksimal samaradorlik bilan foydalanish imkonini beruvchi ilg‘or sanoat texnologiyasidir.
Loyiha doirasida ishlab chiqarishdagi chiqindi metall ulushi 4 foizdan oshmaydi, bu esa zamonaviy ekologik va sanoat standartlariga to‘liq javob beradi.
Muhim jihati shundaki, mazkur kelishuv TMK tizimida ilk bor texnologiya transferiga yo‘naltirilgan Technology Development Agreement formatida imzolandi va kamida 10 yillik strategik sherikchilik asosida amalga oshiriladi.
Ma’lumot uchun: Korea Powder Metallurgy — avtomobil sanoati uchun kukun metallurgiyasi asosida yuqori aniqlikdagi detallar ishlab chiqaruvchi yetakchi kompaniya bo‘lib, GM Motors Powertrain’ga to‘g‘ridan-to‘g‘ri mahsulot yetkazib beradi hamda BIQS 5 xalqaro sertifikatiga ega.

Under this agreement, Uzbekistan will set up production of high-precision spare parts for the automotive industry based on powder metallurgy. This marks an important step towards the transfer of advanced technologies in industry and the production of high value-added products.
The project fully aligns with the priority objectives set by the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev for the deep modernization of industry, technology transfer, and the production of export-oriented products.
Main outcomes:
8 types of products will be localized
About 50 new jobs will be created
The products will be targeted at both the domestic market and export
Powder metallurgy is an advanced industrial technology that enables the production of complex and high-precision parts, dramatically reduces metal waste, and utilizes resources with maximum efficiency.
The share of metal waste in production within the project will not exceed 4%, which fully complies with modern environmental and industrial standards.
It is important to note that this agreement is the first in the TMK system to be signed in the format of a Technology Development Agreement aimed at technology transfer and will be implemented on the basis of a strategic partnership for a period of at least 10 years.
For reference: Korea Powder Metallurgy is a leading manufacturer of high-precision parts based on powder metallurgy for the automotive industry, supplying products directly to GM Motors Powertrain and holding the BIQS 5 international certificate.