TMKda Xitoy bilan texnologik metallar bo‘yicha yangi istiqbollar
Bugun Xitoyning O‘zbekiston kritik minerallar sektoriga qiziqishi sezilarli darajada ortib bormoqda. Kuni kecha TMK bosh ofisida Xitoyning yirik davlat muhandislik-qurilish korporatsiyasi CNCEC Sixth Construction kompaniyasi bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuv ham bu jarayonning yaqqol tasdig‘i bo‘ldi.
Uchrashuv avvalida tomonlar o‘z faoliyat yo‘nalishlari va amaldagi loyihalar bo‘yicha taqdimotlar o‘tkazdi. Asosiy e’tibor volfram loyihalari hamda ushbu yo‘nalishda hamkorlik qilish imkoniyatlariga qaratildi.
Tomonlar texnogen chiqindilardan qimmatli komponentlarni ajratib olish, istiqbolli kon maydonlarini baholash, geologik izlanishlarni rivojlantirish va yuqori qo‘shilgan qiymatli volfram mahsulotlari ishlab chiqarish borasida fikr almashdilar.
Mazkur uchrashuv TMK va CNCEC o‘rtasida uzoq muddatli hamkorlikning boshlanishi sifatida qayd etildi.
Ma’lumot uchun, CNCEC – Xitoyning eng yirik davlat injenerlik-qurilish korporatsiyalaridan biri bo‘lib, xalqaro miqyosda sanoat inshootlari, qayta ishlash majmualari va zavodlar qurilishi bo‘yicha keng tajribaga ega. Kompaniya 50 dan ortiq davlatda yirik loyihalarni amalga oshirgan.

New prospects for technological metals with China at TMK
Today, China's interest in Uzbekistan's critical mineral sector is growing significantly. A clear confirmation of this process was the meeting held yesterday at the TMK headquarters with CNCEC Sixth Construction, a major Chinese state-owned engineering and construction corporation.
At the start of the meeting, the parties gave presentations on their areas of activity and current projects. The main focus was on tungsten projects and opportunities for cooperation in this field.
The parties exchanged views on extracting valuable components from technogenic waste, evaluating promising mining areas, developing geological exploration, and producing high value-added tungsten products.
This meeting was noted as the beginning of long-term cooperation between TMK and CNCEC.
For information, CNCEC is one of China's largest state-owned engineering and construction corporations with extensive international experience in building industrial facilities, processing complexes, and factories. The company has implemented major projects in more than 50 countries.