TMK va Kanada innovatsiya markazlari o‘rtasida R&D bo'yicha hamkorlik yo‘lga qo‘yilmoqda
Uchrashuvda O'zbekiston va Kanada o'rtasida tog‘-kon sanoatida ilmiy-tadqiqot va innovatsion ishlanmalarni rivojlantirish, zamonaviy texnologiyalarni joriy etish hamda xalqaro ilmiy-sanoat hamkorligini kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Xususan, R&D yo‘nalishida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish, CEMI ekotizimiga kiruvchi 120 dan ortiq rezident kompaniyalar bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yish hamda ularni TMK tasarrufidagi R&D Park va Kelajak metallari texnoparkiga jalb qilish imkoniyatlari ko‘rib chiqildi.
Muzokaralar yakunida xalqaro biznes akkreditatsiya dasturini joriy etish, shuningdek, CEMI ekotizimiga kiruvchi kompaniyalar va tadqiqot markazlari uchun O‘zbekistonga tashrif tashkil etish, TMK zavodlari va texnoparklari faoliyati bilan tanishtirish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Shuningdek, delegatsiya Mississauga shahridagi Process Research Ortech laboratoriyasiga ham tashrif buyurdi. Uchrashuvda laboratoriyani TMK texnoparklariga rezident sifatida jalb qilish, laboratoriya va ilmiy-tadqiqot yo‘nalishlarida qo‘shma R&D dasturlarini amalga oshirish hamda metallurgiya va qayta ishlash texnologiyalari bo‘yicha hamkorlikni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.

Инновационные центры ТМК и Канады налаживают сотрудничество в сфере НИОКР
В рамках деловой поездки в Канаду делегация ТМК посетила инновационный центр Centre for Excellence in Mining Innovation (CEMI), расположенный в городе Садбери провинции Онтарио.
В ходе встречи обсуждены вопросы развития научно-исследовательских и инновационных разработок, внедрения современных технологий в горнодобывающую промышленность, а также расширения международного научно-промышленного сотрудничества между Узбекистаном и Канадой.
В частности, рассмотрены возможности реализации совместных проектов в сфере НИОКР, налаживания взаимодействия с более чем 120 компаниями-резидентами, входящими в экосистему CEMI, а также их привлечения в R&D Park и технопарк «Металлы будущего», находящиеся в ведении ТМК.
По итогам переговоров достигнута договоренность о внедрении международной программы бизнес-аккредитации, а также об организации визита в Узбекистан представителей компаний и исследовательских центров экосистемы CEMI для ознакомления с деятельностью заводов и технопарков ТМК.
Делегация также посетила лабораторию Process Research Ortech в городе Миссиссога. В рамках встречи обсуждены вопросы привлечения лаборатории в качестве резидента технопарков ТМК, реализации совместных программ НИОКР в лабораторной и научно-исследовательской сферах, а также развития сотрудничества в области металлургии и технологий переработки.