O‘zTMK – O‘zbekiston-Chexiya iqtisodiy hamkorligida faol ishtirokchi
Chexiya poytaxti Praga shahrida O‘zbekiston va Chexiya o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikni rivojlantirishga bag‘ishlangan tadbirlar bo'lib o'tdi. Unda O‘zbekiston texnologik metallar kombinati vakili ham ishtirok etdi.
Tashrif davomida Chexiya biznes vakillari ishtirokida davra suhbati va yetakchi chex kompaniyalari rahbarlari bilan ikki tomonlama uchrashuvlar o‘tkazildi.
Xususan, Chexiya Respublikasining Sanoat va savdo vazirligi bilan muzokaralarda O'zTMK vakili  texnologik metallar sanoatidagi istiqbolli loyihalar, xususan, strategik xomashyo, noyob yer elementlari va kritik minerallarni o‘zlashtirish, qayta ishlash hamda eksport salohiyati bo‘yicha takliflarni ilgari surdi.
Tashrif yakunida O'zTMK Chexiya Respublikasining Sanoat va savdo vazirligi, Praga Kimyo va texnologiyalar universiteti,  shuningdek, bir qator chex kompaniyalari Diamo, ZVVZ Engineering, CE Industries bilan istiqbolli kelishuvlarga erishdi.
O‘zbekiston-Chexiya o‘rtasida imzolangan hamkorlik bitimlari esa O‘zTMK uchun ham xalqaro texnik standartlar bilan uyg‘un ishlashda xizmat qiladi.

УзТМК – активное звено узбекско-чешского экономического сотрудничества
В Праге, столице Чехии, состоялись мероприятия, посвященные развитию торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества между Узбекистаном и Чехией. В них также принял участие представитель Узбекского  комбината технологических металлов.
В ходе визита состоялся круглый стол с участием представителей чешского бизнеса и двусторонние встречи с руководителями ведущих чешских компаний.
В частности, в ходе переговоров с Министерством промышленности и торговли Чешской Республики представитель УзТМК выдвинул предложения по перспективным проектам в промышленности технологических металлов, в том числе по освоению, переработке и экспортному потенциалу стратегического сырья, редкоземельных элементов и критически важных минералов.
По итогам визита УзТМК достиг перспективных договоренностей с Министерством промышленности и торговли Чешской Республики, Пражским химико-технологическим университетом, а также рядом чешских компаний, таких как Diamo, ZVVZ Engineering, CE Industries.
Соглашения о сотрудничестве, подписанные между Узбекистаном и Чехией, будут способствовать работе УзТМК в соответствии с международными техническими стандартами.