O‘zTMK – O‘zbekiston-Chexiya iqtisodiy hamkorligida faol ishtirokchi
Chexiya poytaxti Praga shahrida O‘zbekiston va Chexiya o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikni rivojlantirishga bag‘ishlangan tadbirlar bo'lib o'tdi. Unda O‘zbekiston texnologik metallar kombinati vakili ham ishtirok etdi.
Tashrif davomida Chexiya biznes vakillari ishtirokida davra suhbati va yetakchi chex kompaniyalari rahbarlari bilan ikki tomonlama uchrashuvlar o‘tkazildi.
Xususan, Chexiya Respublikasining Sanoat va savdo vazirligi bilan muzokaralarda O'zTMK vakili  texnologik metallar sanoatidagi istiqbolli loyihalar, xususan, strategik xomashyo, noyob yer elementlari va kritik minerallarni o‘zlashtirish, qayta ishlash hamda eksport salohiyati bo‘yicha takliflarni ilgari surdi.
Tashrif yakunida O'zTMK Chexiya Respublikasining Sanoat va savdo vazirligi, Praga Kimyo va texnologiyalar universiteti,  shuningdek, bir qator chex kompaniyalari Diamo, ZVVZ Engineering, CE Industries bilan istiqbolli kelishuvlarga erishdi.
O‘zbekiston-Chexiya o‘rtasida imzolangan hamkorlik bitimlari esa O‘zTMK uchun ham xalqaro texnik standartlar bilan uyg‘un ishlashda xizmat qiladi.

UzTMK – an active link in Uzbek-Czech economic cooperation
In Prague, the capital of the Czech Republic, events were held to promote trade, economic, and investment cooperation between Uzbekistan and the Czech Republic. A representative of the Uzbekistan Technologic Metalls Complex (UzTMK) also participated in these meetings.
During the visit, a roundtable discussion was held with representatives of Czech businesses, along with bilateral meetings with executives of leading Czech companies.
In particular, during negotiations with the Ministry of Industry and Trade of the Czech Republic, the UzTMK representative put forward proposals for promising projects in the technological metals industry, specifically regarding the development, processing, and export potential of strategic raw materials, rare earth elements, and critical minerals.
As a result of the visit, UzTMK reached promising agreements with the Ministry of Industry and Trade of the Czech Republic, the Prague University of Chemistry and Technology, and several Czech companies, including Diamo, ZVVZ Engineering, and CE Industries.
The cooperation agreements signed between Uzbekistan and the Czech Republic will contribute to UzTMK’s operations in compliance with international technical standards.