O‘zbekiston-Finlyandiya biznes-forumi: TMK uchun yangi hamkorlik ufqlari!
Toshkent shahrida Finlyandiya Prezidenti Aleksandr Stubb ishtirokida o‘tgan “O‘zbekiston-Finlyandiya biznes-forumi”da
TMK boshqaruv raisi Farhod Abdullayev boshchiligidagi delegatsiya ham forumda faol ishtirok etdi.
Unda delegatsiya vakillari konchilik, metallurgiya, muhandislik va boshqa sohalarda faoliyat yuritayotgan yetakchi fin kompaniyalari rahbarlari bilan uchrashuv va muzokaralar o‘tkazdi. Xususan, Metso, Normet, GTK (Finlyandiya Geologiya xizmati), EPSE, Wärtsilä Energy, AINS Group va GreyStar Real Estate Partners kabi kompaniyalar bilan uchrashuvlar tashkil etildi.
Forum yakunida TMK va Metso kompaniyasi, shuningdek, TMKning qo‘shma korxonasi “Graphtech Mining and Production” MCHJ hamda Metso o‘rtasida konchilik, geologiya va metallurgiya yo‘nalishlarida o‘zaro anglashuv memorandumlari imzolandi.
Ushbu kelishuvlar O‘zbekiston va Finlyandiya o‘rtasidagi uzoq muddatli iqtisodiy hamkorlikni yanada kuchaytirib, qo‘shma investitsion va texnologik loyihalar uchun yangi imkoniyatlar yaratadi.

Узбекско-финский бизнес-форум: новые горизонты сотрудничества для ТМК!
В Ташкенте состоялся "Узбекско-финский бизнес-форум" с участием Президента Финляндии Александра Стубба
Делегация во главе с председателем правления ТМК Фарходом Абдуллаевым также приняла активное участие в форуме.
Представители делегации провели встречи и переговоры с руководителями ведущих финских компаний, работающих в горнодобывающей, металлургической, инженерной и других отраслях. В частности, были организованы встречи с такими компаниями, как Metso, Normet, GTK (Геологическая служба Финляндии), EPSE, Wärtsilä Energy, AINS Group и GreyStar Real Estate Partners.
По итогам форума были подписаны меморандумы о взаимопонимании в горнодобывающей, геологической и металлургической сферах между ТМК и компанией Metso, а также между совместным предприятием ТМК ООО "Graphtech Mining and Production" и Metso.
Эти соглашения еще больше укрепят долгосрочное экономическое сотрудничество между Узбекистаном и Финляндией и создадут новые возможности для совместных инвестиционных и технологических проектов.