TMK va KIGAM: hamkorlik yo'nalishlari kengaymoqda
TMK hamda Koreya Geologiya va Mineral Resurslar Instituti (KIGAM) vakillari o‘rtasida onlayn muloqot shaklida uchrashuv tashkil etildi. Uchrashuvda, shuningdek, O‘zbekistonning Koreyadagi diplomatik vakolatxonasi, Geologiya fanlari universiteti hamda Mineral resurslar instituti vakillari ishtirok etdi.
🎯 Muloqotda asosiy e’tibor O‘zbekistondagi istiqbolli hududlarda kritik minerallar bo‘yicha geologik tadqiqotlar o'tkazish va TMK bilan qo‘shma ilmiy-texnik loyihalarni amalga oshirishga qaratildi.
KIGAM tomonidan bildirilgan ustuvor yo‘nalishlar:
🔘O'zbekistonning pegmatit rudalar bo'yicha istiqbolli maydonlari;
🔘 noyob yer karbonatlari va alkalin magmali istiqbolli maydonlarda geologik o'rganishlar olib borish.
TMK mazkur maydonlarda olib borilayotgan faoliyat doirasida KIGAM bilan texnik va tashkiliy hamkorlikni kuchaytirish bo‘yicha aniq takliflarni ilgari surdi.
Xususan, pegmatit rudalarini chuqur o‘rganish va qayta ishlash, kul-shlak chiqindilari bo‘yicha qo‘shma loyihalar ishlab chiqilishi rejalashtirilmoqda.
KIGAM singari dunyoning yetakchi ilmiy-tadqiqot institutlari bilan o'tkazilayotgan bu kabi hamkorlik uchrashuvlari orqali TMK  global ilmiy-tadqiqot tarmog‘idagi o'z o‘rnini faol mustahkamlamoqda.

Между представителями ТМК и Корейского института геологии и минеральных ресурсов (KIGAM) была организована встреча в формате онлайн-диалога. Во встрече также приняли участие представители дипломатического представительства Узбекистана в Корее, Университета геологических наук и Института минеральных ресурсов.
🎯 В ходе диалога основное внимание было уделено проведению геологических исследований критических минералов в перспективных районах Узбекистана и реализации совместных научно-технических проектов с ТМК.
Приоритетные направления, обозначенные KIGAM:
🔘 Перспективные площади Узбекистана по пегматитовым рудам;
🔘 Проведение геологических исследований на перспективных площадях редкоземельных карбонатов и щелочных магматических пород.
В рамках проводимой деятельности на данных площадях ТМК выдвинул конкретные предложения по усилению технического и организационного сотрудничества с KIGAM.
В частности, планируется углубленное изучение и переработка пегматитовых руд, разработка совместных проектов по золошлаковым отходам.
Благодаря таким партнерским встречам с ведущими мировыми научно-исследовательскими институтами, как KIGAM, ТМК активно укрепляет свои позиции в глобальной научно-исследовательской сети.