TMK ESG bo‘yicha global muloqotda: ekologik boshqaruvning yangi standarti
Toshkent shahrida BMT Yevropa Iqtisodiy Komissiyasi (UNECE) hamda Shveytsariya taraqqiyot va hamkorlik agentligi ko‘magida “Suv resurslari, sanoat xavfsizligi va chiqindilarni boshqarish” bo‘yicha Idoralararo ishchi guruhning navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Mazkur platforma mintaqaviy ekologik boshqaruvni xalqaro standartlar bilan uyg‘unlashtirishga xizmat qiladigan eng nufuzli maydonlardan biridir.
Yig‘ilishda TMK Atrof-muhitni muhofaza qilish xizmati boshlig‘i Aygul Igembayeva volfram rudalarini qayta ishlash jarayonlari va ekologik xavflarni kamaytirish bo‘yicha taqdimot o‘tkazdi.
Taqdimot TMKning mas’uliyatli konchilik amaliyotlarini joriy etishdagi yondashuvini, shuningdek global ESG tamoyillariga sodiqligini namoyish etdi. Unda quyidagi ustuvor yo‘nalishlar yoritildi:
⚫️volframni boyitish jarayonida chiqindilarni minimallashtirish;
⚫️suvdan foydalanish samaradorligini oshirish;
⚫️ESG standartlariga mos ishlab chiqarish jarayonlari;
⚫️sanoat xavfsizligi va xalqaro konvensiyalar talablariga muvofiqlik.
TMKning ushbu ishtiroki O‘zbekistonning kritik minerallar sektorida xalqaro ESG tamoyillariga mos, mas’uliyatli va barqaror yondashuvni shakllantirayotganini yaqqol ko‘rsatdi.

ТМК в глобальном диалоге по ESG: новый стандарт экологического управления
В Ташкенте при поддержке Европейской экономической комиссии ООН (ЕЭК ООН) и Швейцарского агентства по развитию и сотрудничеству состоялось очередное заседание Межведомственной рабочей группы по водным ресурсам, промышленной безопасности и управлению отходами.
Эта платформа является одной из самых авторитетных площадок для гармонизации регионального экологического управления с международными стандартами.
На заседании руководитель службы охраны окружающей среды ТМК Айгуль Игембаева провела презентацию о процессах переработки вольфрамовых руд и снижении экологических рисков.
Презентация продемонстрировала подход ТМК к внедрению ответственной горнодобывающей практики, а также приверженность глобальным принципам ESG. В ней были освещены следующие приоритетные направления:
⚫️минимизация отходов в процессе обогащения вольфрама;
⚫️повышение эффективности использования воды;
⚫️производственные процессы, соответствующие стандартам ESG;
⚫️соответствие требованиям промышленной безопасности и международных конвенций.
Это участие ТМК наглядно продемонстрировало, что Узбекистан формирует ответственный и устойчивый подход в секторе критических минералов, соответствующий международным принципам ESG.