TMK ESG bo‘yicha global muloqotda: ekologik boshqaruvning yangi standarti
Toshkent shahrida BMT Yevropa Iqtisodiy Komissiyasi (UNECE) hamda Shveytsariya taraqqiyot va hamkorlik agentligi ko‘magida “Suv resurslari, sanoat xavfsizligi va chiqindilarni boshqarish” bo‘yicha Idoralararo ishchi guruhning navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Mazkur platforma mintaqaviy ekologik boshqaruvni xalqaro standartlar bilan uyg‘unlashtirishga xizmat qiladigan eng nufuzli maydonlardan biridir.
Yig‘ilishda TMK Atrof-muhitni muhofaza qilish xizmati boshlig‘i Aygul Igembayeva volfram rudalarini qayta ishlash jarayonlari va ekologik xavflarni kamaytirish bo‘yicha taqdimot o‘tkazdi.
Taqdimot TMKning mas’uliyatli konchilik amaliyotlarini joriy etishdagi yondashuvini, shuningdek global ESG tamoyillariga sodiqligini namoyish etdi. Unda quyidagi ustuvor yo‘nalishlar yoritildi:
⚫️volframni boyitish jarayonida chiqindilarni minimallashtirish;
⚫️suvdan foydalanish samaradorligini oshirish;
⚫️ESG standartlariga mos ishlab chiqarish jarayonlari;
⚫️sanoat xavfsizligi va xalqaro konvensiyalar talablariga muvofiqlik.
TMKning ushbu ishtiroki O‘zbekistonning kritik minerallar sektorida xalqaro ESG tamoyillariga mos, mas’uliyatli va barqaror yondashuvni shakllantirayotganini yaqqol ko‘rsatdi.

TMK in the Global Dialogue on ESG: A New Environmental Management Standard
A regular meeting of the Interdepartmental Working Group on Water Resources, Industrial Safety, and Waste Management was held in Tashkent with the support of the UN Economic Commission for Europe (UNECE) and the Swiss Agency for Development and Cooperation.
This platform is one of the most authoritative venues for harmonizing regional environmental management with international standards.
At the meeting, the head of TMK's environmental protection service, Aigul Igembaeva, gave a presentation on tungsten ore processing and environmental risk reduction.
The presentation demonstrated TMK's approach to implementing responsible mining practices, as well as its commitment to global ESG principles. It highlighted the following priority areas:
⚫️minimizing waste during the tungsten enrichment process;
⚫️increasing water use efficiency;
⚫️production processes that comply with ESG standards;
⚫️compliance with industrial safety requirements and international conventions.
This participation by TMK clearly demonstrated that Uzbekistan is developing a responsible and sustainable approach in the critical minerals sector that aligns with international ESG principles.