TMK ilm-fan, innovatsiya va xalqaro hamkorlikni birlashtirishda davom etadi
Bugun TMK nodir metallar sanoatini innovatsion yondashuv asosida shakllantirayotgan yetakchi tashkilot sifatida yana bir bor e’tibor markazida bo'ldi.
“Koreya – O‘zbekiston Nodir Metall Markazi” doirasida ODA boshqaruv qo‘mitasining uchinchi yig‘ilishi ikki davlat o‘rtasidagi texnologik sheriklik va sanoat integratsiyasi yo'lidagi amaliy qadamlardan biri bo‘ldi.
Muhokama markazidagi mavzular:
• yangi texnologik uskunalar yetkazib berish;
• namunaviy mahsulotlar ishlab chiqarish va sifatni baholash salohiyatini kuchaytirish;
• muhandislar uchun Koreyada malaka oshirish dasturi;
• 2026-yilgi hamkorlik rejasini ishlab chiqish bo'ldi.
"Nodir metallarni samarali tarzda o‘zlashtirish va tijoratlashtirish bo‘yicha texnologiyalarni birgalikda rivojlantirish yo‘lida Koreya va O'zbekiston birlashayotgani katta umid baxsh etmoqda. Koreya elchixonasi sifatida biz bu loyihaning real natijalar berishi uchun oxirigacha hamrohlik qilishga tayyormiz, – dedi Koreya Respublikasining O‘zbekistondagi elchixonasi Vazir maslahatchisi va bosh konsul Jang-hyun Kuk yig'ilish davomida.

TMK продолжает курс на объединение науки, инноваций и международного сотрудничества
Сегодня Узбекский комбинат технологических металлов вновь оказался в центре внимания как ведущая организация, формирующая отрасль редких металлов на основе инновационного подхода.
В рамках проекта «Корейско-Узбекский центр редких металлов» состоялось третье заседание Комитета по управлению ODA — как один из практических шагов в направлении технологического партнёрства и промышленной интеграции двух стран.
На повестке встречи были обсуждены:
• поставка нового технологического оборудования;
• усиление потенциала в области производства образцов продукции и оценки качества;
• программа повышения квалификации инженеров в Корее;
• разработка плана сотрудничества на 2026 год.
«Объединение усилий Кореи и Узбекистана для совместного развития технологий эффективного освоения и коммерциализации редких металлов внушает большие надежды. Посольство Республики Корея готово всесторонне поддерживать проект до достижения реальных результатов», — отметил советник министра и генеральный консул Посольства Республики Корея в Узбекистане Чан-хён Кук в ходе заседания.