TMK Frankfurt forumida O‘zbekistonning texnologik metallar portfelini taqdim etdi
Tadbir Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi, Commerzbank va Frankfurt Main Finance hamkorligida tashkil etilib, unda hukumat, bank-moliya institutlari va yirik sanoat kompaniyalari vakillari ishtirok etdilar.
TMK boshqaruv raisi maslahatchisi Han Ilhan “Powering Tomorrow: Securing Critical Technological Metals from Uzbekistan” mavzusidagi taqdimotida kompaniyaning “kon – metall – bozor” tamoyiliga asoslangan to‘liq qiymat zanjiri haqida so‘z yuritdi.
U TMKning:
•  Upstream — qazib olish va geologiya-qidiruv ishlari;
•  Midstream — metallni qayta ishlash va boyitish;
•  Downstream — yuqori qo‘shilgan qiymatga ega mahsulotlar ishlab chiqarish kabi bosqichlarni birlashtirgan integratsion modelini tanishtirdi.
Shuningdek, TMK bugungi kunda 25 dan ortiq strategik metall va mineral resurslar bo‘yicha 100 dan ziyod loyiha ustida ishlayotgani, maxsus texnoparklarda yaratilayotgan rivojlantirish va tadqiqot markazlari hamda xalqaro hamkorlik orqali Yevropa sanoati uchun barqaror, ekologik mas’ul va ishonchli ta’minot manbaini shakllantirayotganini ta’kidladi.

ТМК представила портфель технологических металлов Узбекистана на Франкфуртском форуме
На международном бизнес-форуме "Growth Partner Uzbekistan - Strategy, Projects, Performance," прошедшем во Франкфурте, ТМК представила важную сырьевую политику страны и стратегию технологических металлов.
Мероприятие было организовано Министерством инвестиций, промышленности и торговли совместно с Commerzbank и Frankfurt Main Finance, в котором приняли участие представители правительства, банковско-финансовых институтов и крупных промышленных компаний.
Советник председателя правления ТМК Хан Ильхан в своей презентации на тему "Powering Tomorrow: Securing Critical Technological Metals from Uzbekistan" рассказал о полной цепочке создания стоимости компании, основанной на принципе "месторождение - металл - рынок."
Он представил интеграционную модель ТМК, объединяющую следующие этапы:
• Upstream - добыча и геологоразведочные работы;
• Midstream - переработка и обогащение металла;
• Downstream - производство продукции с высокой добавленной стоимостью.
Он также отметил, что на сегодняшний день ТМК работает над более чем 100 проектами в области более 25 стратегических металлов и минеральных ресурсов, формируя устойчивый, экологически ответственный и надежный источник снабжения для европейской промышленности посредством создаваемых в специальных технопарках центров развития и исследований, а также международного сотрудничества.