TMK Frankfurt forumida O‘zbekistonning texnologik metallar portfelini taqdim etdi
Tadbir Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi, Commerzbank va Frankfurt Main Finance hamkorligida tashkil etilib, unda hukumat, bank-moliya institutlari va yirik sanoat kompaniyalari vakillari ishtirok etdilar.
TMK boshqaruv raisi maslahatchisi Han Ilhan “Powering Tomorrow: Securing Critical Technological Metals from Uzbekistan” mavzusidagi taqdimotida kompaniyaning “kon – metall – bozor” tamoyiliga asoslangan to‘liq qiymat zanjiri haqida so‘z yuritdi.
U TMKning:
•  Upstream — qazib olish va geologiya-qidiruv ishlari;
•  Midstream — metallni qayta ishlash va boyitish;
•  Downstream — yuqori qo‘shilgan qiymatga ega mahsulotlar ishlab chiqarish kabi bosqichlarni birlashtirgan integratsion modelini tanishtirdi.
Shuningdek, TMK bugungi kunda 25 dan ortiq strategik metall va mineral resurslar bo‘yicha 100 dan ziyod loyiha ustida ishlayotgani, maxsus texnoparklarda yaratilayotgan rivojlantirish va tadqiqot markazlari hamda xalqaro hamkorlik orqali Yevropa sanoati uchun barqaror, ekologik mas’ul va ishonchli ta’minot manbaini shakllantirayotganini ta’kidladi.

TMK presented Uzbekistan's technological metals portfolio at the Frankfurt Forum
At the international business forum "Growth Partner Uzbekistan - Strategy, Projects, Performance" held in Frankfurt, TMK showcased the country's important raw materials policy and technological metals strategy.
The event was organized by the Ministry of Investment, Industry and Trade in collaboration with Commerzbank and Frankfurt Main Finance, with participation from government representatives, banking and financial institutions, and major industrial companies.
TMK Board Chairman's Advisor Khan Ilkhan, in his presentation titled "Powering Tomorrow: Securing Critical Technological Metals from Uzbekistan," discussed the company's complete value chain based on the "deposit - metal - market" principle.
He presented TMK's integration model, which combines the following stages:
• Upstream - mining and geological exploration;
• Midstream - metal processing and enrichment;
• Downstream - production of high value-added products.
He also noted that to date, TMK is working on more than 100 projects involving over 25 strategic metals and mineral resources, forming a sustainable, environmentally responsible, and reliable supply source for European industry through research and development centers being established in special technoparks, as well as through international cooperation.