TMK Buyuk Britaniya bilan hamkorlikning yangi bosqichida
O‘zbekiston va Buyuk Britaniya o‘rtasida siyosiy, iqtisodiy, ilmiy va innovatsion hamkorlik yangi bosqichga ko‘tarilmoqda. Buyuk Britaniyaning O‘zbekistondagi elchisi Timoti Smart boshchiligidagi delegatsiyaning TMK bilan bugungi uchrashuvi ham mana shu jarayonning muhim bir qismi bo‘ldi.
Uchrashuvda TMK hamda Buyuk Britaniya hamkorlikda kritik minerallar sohasida amalga oshirishi mumkin bo‘lgan muhim tashabbuslar muhokama qilindi.
Xususan, kelgusi yilda Buyuk Britaniyada xalqaro moliya institutlari, sanoat kompaniyalari va davlat idoralari ishtirokida O‘zbekistonning kritik minerallariga bag‘ishlangan yirik Roadshow tashkil etish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Buyuk Britaniya elchisi TMKga:
“UK Critical Minerals Association”ga a’zo bo‘lish;
O‘zbekistonning EITI (Extractive Industries Transparency Initiative) tashabbusiga qo‘shilishi;
G7 davlatlarining Connex tashabbusi — xalqaro standartlarga asoslangan muzokara platformasiga a’zo bo‘lish bo‘yicha o'z takliflarini bildirdi. Bu a’zoliklar O‘zbekistonga to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalar oqimini oshirishga xizmat qiladi.
Shuningdek, uchrashuvda ta'lim sohasidagi samarali tashabbuslar diqqat markazida bo‘ldi:
Chevening dasturi orqali magistratura bosqichini birgalikda moliyalashtirish, soha bo‘yicha iqtidorli yoshlarni Buyuk Britaniyada ta’lim olishi;
Tan olingan Nobel mukofoti sovrindorlari bilan yosh tadqiqotchilar uchun davra suhbatlari tashkil etish maqsadida ularni O‘zbekistonga taklif qilish tashabbuslari qo‘llab-quvvatlandi.

TMK at a new stage of cooperation with Great Britain
Political, economic, scientific, and innovative cooperation between Uzbekistan and Great Britain is reaching a new level. An important part of this process was today's meeting between the British delegation led by Ambassador to Uzbekistan Timothy Smart and TMK.
The meeting discussed important initiatives that TMK and Great Britain can implement in cooperation in the field of critical minerals.
In particular, an agreement was reached to organize a major Roadshow dedicated to Uzbekistan's critical minerals next year in Great Britain with the participation of international financial institutions, industrial companies, and government agencies.
The British Ambassador proposed to TMK:
To join the "UK Critical Minerals Association";
To facilitate Uzbekistan's accession to the EITI (Extractive Industries Transparency Initiative);
To become a member of the G7 countries' Connex initiative - a negotiation platform based on international standards. These memberships will contribute to increasing the flow of direct investments to Uzbekistan.
The meeting also focused on effective initiatives in the field of education:
Co-financing of master's programs under the Chevening scheme, training talented youth in this field in Great Britain;
Support for initiatives to invite recognized Nobel laureates to Uzbekistan to organize round tables for young researchers.