TMK Buyuk Britaniya bilan hamkorlikning yangi bosqichida
O‘zbekiston va Buyuk Britaniya o‘rtasida siyosiy, iqtisodiy, ilmiy va innovatsion hamkorlik yangi bosqichga ko‘tarilmoqda. Buyuk Britaniyaning O‘zbekistondagi elchisi Timoti Smart boshchiligidagi delegatsiyaning TMK bilan bugungi uchrashuvi ham mana shu jarayonning muhim bir qismi bo‘ldi.
Uchrashuvda TMK hamda Buyuk Britaniya hamkorlikda kritik minerallar sohasida amalga oshirishi mumkin bo‘lgan muhim tashabbuslar muhokama qilindi.
Xususan, kelgusi yilda Buyuk Britaniyada xalqaro moliya institutlari, sanoat kompaniyalari va davlat idoralari ishtirokida O‘zbekistonning kritik minerallariga bag‘ishlangan yirik Roadshow tashkil etish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Buyuk Britaniya elchisi TMKga:
“UK Critical Minerals Association”ga a’zo bo‘lish;
O‘zbekistonning EITI (Extractive Industries Transparency Initiative) tashabbusiga qo‘shilishi;
G7 davlatlarining Connex tashabbusi — xalqaro standartlarga asoslangan muzokara platformasiga a’zo bo‘lish bo‘yicha o'z takliflarini bildirdi. Bu a’zoliklar O‘zbekistonga to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalar oqimini oshirishga xizmat qiladi.
Shuningdek, uchrashuvda ta'lim sohasidagi samarali tashabbuslar diqqat markazida bo‘ldi:
Chevening dasturi orqali magistratura bosqichini birgalikda moliyalashtirish, soha bo‘yicha iqtidorli yoshlarni Buyuk Britaniyada ta’lim olishi;
Tan olingan Nobel mukofoti sovrindorlari bilan yosh tadqiqotchilar uchun davra suhbatlari tashkil etish maqsadida ularni O‘zbekistonga taklif qilish tashabbuslari qo‘llab-quvvatlandi.

ТМК на новом этапе сотрудничества с Великобританией
Политическое, экономическое, научное и инновационное сотрудничество между Узбекистаном и Великобританией выходит на новый уровень. Важной частью этого процесса стала сегодняшняя встреча делегации Великобритании во главе с послом в Узбекистане Тимоти Смартом с ТМК.
На встрече обсуждались важные инициативы, которые ТМК и Великобритания могут реализовать в сотрудничестве в области критических минералов.
В частности, достигнута договоренность об организации в следующем году в Великобритании крупного Roadshow, посвященного критическим минералам Узбекистана, с участием международных финансовых институтов, промышленных компаний и государственных органов.
Посол Великобритании предложил ТМК:
Вступить в "UK Critical Minerals Association";
Содействовать присоединению Узбекистана к инициативе EITI (Extractive Industries Transparency Initiative);
Стать членом инициативы стран G7 Connex - переговорной платформы, основанной на международных стандартах. Эти членства будут способствовать увеличению потока прямых инвестиций в Узбекистан.
В центре внимания встречи также были эффективные инициативы в сфере образования:
Софинансирование магистратуры по программе Chevening, обучение талантливой молодежи в данной области в Великобритании;
Поддержаны инициативы по приглашению в Узбекистан признанных лауреатов Нобелевской премии с целью организации круглых столов для молодых исследователей.