TMK – O‘zbekiston va AQSH munosabatlarida kritik minerallar ko‘prigi 24.11.2025
Jahon iqtisodiyoti “yashil” energiya va yangi texnologiyalar davriga kirib borayotgan bir paytda, kritik minerallar barqaror taraqqiyotning asosiy tayanchiga aylandi. Bu o‘rinda esa O‘zbekiston va AQSH o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlik kritik minerallar sohasida ham yangi strategik bosqichga ko‘tarildi.
Mazkur yo‘nalishda bugungi kunda Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan tashkil etilgan O‘zbekiston texnologik metallar kombinati (TMK) faoliyat olib borib, kritik minerallar bo‘yicha to‘liq qiymat zanjirini yaratayotgan kompaniya sifatida muhim o‘rinni egallamoqda.
2024 yil sentyabrda O‘zbekiston Respublikasi hamda AQSH hukumati o‘rtasida kritik xomashyo sohasida hamkorlik qilish bo‘yicha Anglashuv memorandumi imzolandi. Shu asosda TMK O‘zbekistonni global kritik minerallar bozorida ishonchli hamkor sifatida namoyon etgan holda AQSH kompaniyalari bilan hamkorlikni izchil rivojlantirmoqda. Bunda TMK AQSH bilan investitsiya, moliya, savdo, texnologiya, ilmiy-tadqiqot va ta’lim yo‘nalishlarida keng qamrovli hamkorlikni rivojlantirmoqda. Bu esa o‘z navbatida kritik minerallar zanjirida yangi imkoniyatlar ochmoqda.
Xususan, investitsiya yo‘nalishida AQSHning Cove Capital, Traxys, Freeport-McMoRan, Denali Exploration Group, Gogreen Partners, American Resources Corporation va uning tarkibidagi Re Element Technologies kompaniyalari bilan investisiya loyihalarini amalga oshirish bo‘yicha dastlabki kelishuvlarga erishilgan, Orion Resource Partners kabi investitsiya kompaniyalari bilan esa muloqotlar olib borilmoqda.
TMK va AQSHning investisiya kompaniyasi “Cove Capital” o‘rtasidagi muloqotlar ilk bor Nyu-York shahrida o‘tkazilgan uchrashuvlar davomida boshlangan bo‘lib, unda qo‘shma loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha o‘zaro manfaatli takliflar ilgari surildi. Mazkur muzokaralar qisqa fursat ichida amaliy natija berib, ikki kompaniya o‘rtasida investitsiyaviy hamkorlik to‘g‘risida Anglashuv memorandumi imzolandi.
Ushbu hamkorlik davlat darajasida ham qo‘llab-quvvatlanib, ikki tomonlama munosabatlarni aniq amaliy dasturlarga aylantirdi. Shuningdek, “Cove Capital” bilan hamkorlikning yuqori bosqichi sifatida O‘zbekistonda loyihalarni amalga oshirish uchun “CoveUZ LLC” portfel kompaniyasi tashkil etdi. Hozirda kompaniya bilan konlarni o‘zlashtirish va yangi istiqbolli maydonlarda geologiya-qidiruv ishlarini amalga oshirish bo‘yicha ishlar olib borilmoqda.
Moliyalashtirish sohasida AQSHning yetakchi moliya institutlari AQSH Eksport-Import banki (EXIM Bank), Xalqaro rivojlanish moliya korporatsiyasi (DFC) bilan bir qator turli darajada muzokaralar va muloqotlar o‘tkazildi. Hozirda tomonlar uchun ma’qul bo‘lgan loyihalar va ularni moliyalashtirish shakllari, shartlar va imkoniyatlar o‘rganilmoqda. Bu tashabbuslar ikki davlat o‘rtasidagi iqtisodiy sheriklikni mustahkamlash bilan birga, investisiya muhitini yanada jozibador qilishga xizmat qilmoqda.
Savdo yo‘nalishida hozirda AQSHning yirik kompaniyalari Traxys, CCMA LLC, Tranzact Inc., MBR Metals USA, VLCor USA, Silver Eagle Technology Inc. bilan muzokaralar olib borilib, ular bilan TMK mahsulotlarini AQSH bozoriga sotish yo‘nalishida hamkorlik istiqbollari ishlab chiqilmoqda.
TMKning AQSH bilan hamkorligidagi navbatdagi bosqich ilmiy-tadqiqot, ta’lim, innovatsiya va ilmiy-texnikaviy sohalarini rivojlantirish yo‘nalishlaridadir. Xususan, TMK va dunyoning eng top universitetlari ichida birinchi raqamli bo‘lgan Massachusets texnologiya instituti (MIT) o‘rtasida zamonaviy texnologiyalarni o‘qitish bo‘yicha hamkorlik shartnomasi imzolandi. Mazkur kelishuvga muvofiq, dastlabki bosqichda TMKning 100 nafar muhandis xodimi MITning ilg‘or ta’lim platformasida bilim va malaka oshirish dasturlarida ishtirok etadi. Bu tashabbus O‘zbekistonda kritik minerallar sohasida ilmiy va zamonaviy muhandis kadrlar tayyorlash tizimini xalqaro andozalar darajasiga olib chiqishga xizmat qiladi.
Hamkorlikning yana bir muhim qirrasi – qonunchilik va institusional sohadagi yangilanishlar. AQSH Savdo vazirligining CLDP dasturi bilan hamjihatlikda minerallar sohasidagi qonunchilik bazasini takomillashtirish, yer qa’ridan foydalanishni tartibga soluvchi hujjatlarni xalqaro standartlarga yaqinlashtirish ishlari olib borilmoqda.
2025 yil noyabr oyida Vashington shahrida AQSH Prezidenti Donald Tramp raisligida bo‘lib o‘tgan “C5+1” formatidagi Markaziy Osiyo davlatlari va Amerika Qo‘shma Shtatlari yetakchilari sammitida O‘zbekiston rahbarining ishtiroki ikki mamlakat o‘rtasidagi munosabatlarni yangi, sifat jihatidan yuqori bosqichga olib chiqdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev sammit doirasida so‘zlagan nutqida Markaziy Osiyo va AQSH o‘rtasidagi munosabatlar barqaror rivojlanayotganini ta’kidlar ekan, “C5+1” platformasining so‘nggi o‘n yil ichida mintaqaviy iqtisodiy va texnik hamkorlikning samarali mexanizmiga aylanganini alohida qayd etdi. Davlatimiz rahbari muhokamalar chog‘ida sanoat uchun muhim minerallar sohasidagi sa’y-harakatlarni samarali muvofiqlashtirish, qazib chiqarish va qayta ishlashni integratsiyalashtirish hamda tayyor mahsulotlarni global ta’minot zanjirlariga kiritish maqsadida maxsus qo‘mita tuzish tashabbusini ilgari surdi.
Ushbu tashabbus mintaqaviy resurs salohiyatini oqilona boshqarish va ilg‘or texnologiyalarni jalb etish borasida muhim qadam sifatida qabul qilindi.
Shu bilan birga, O‘zbekiston va AQSH o‘rtasidagi iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikni yanada rivojlantirish maqsadida qator muhim hujjatlar imzolandi.
Jumladan, Tog‘-kon sanoati va geologiya vazirligi bilan “Denali Exploration Group” kompaniyasi o‘rtasida noyob yer elementlarini qazib chiqarish va qayta ishlash bo‘yicha hamkorlik to‘g‘risidagi bitim hamda TMK, “American Resources Corporation” va “Re Element Technologies” kompaniyasi o‘rtasida uch tomonlama keng qamrovli kelishuv imzolandi.
Bu kelishuv kritik minerallar bo‘yicha qiymat zanjirini rivojlantirishni nazarda tutadi, ya’ni O‘zbekiston “upstream-midstream-downstream” tamoyili asosida sanoat uchun muhim minerallarni qazib olishdan tortib, ularni qayta ishlash va yuqori qo‘shilgan qiymatga ega tayyor mahsulotlar ishlab chiqarishgacha bo‘lgan to‘liq texnologik davrni o‘z ichiga oladi.
Shu bilan birga, kritik minerallarni qazib olish va qayta ishlash yo‘nalishida Tog‘-kon sanoati va geologiya vazirligi hamda Freeport-McMoRan kompaniyasi bilan dastlabki kelishuvga erishilgan. Bu kelishuvlar mamlakatimizda kritik minerallar zanjirini yaratish, texnologik ishlab chiqarishni modernizatsiya qilish va xalqaro hamkorlikni mustahkamlashga xizmat qiladi.
2025 yilning 12 noyabr kuni Prezidentimiz tomonidan Amerika-O‘zbekiston ishbilarmonlik va investitsiya Kengashini tashkil etish to‘g‘risidagi Farmoni qabul qilinishi ham ikki davlat o‘rtasidagi keng qamrovli strategik hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqdi. Mazkur Farmon albatta, ikki mamlakatlar o‘rtasida, shu jumladan sanoat uchun muhim minerallar sohasidagi hamkorlikni yanada kuchaytirishga xizmat qiladi.
TMK ham o‘z o‘rnida aniq loyihalar va texnologik yechimlar orqali mamlakatning kritik minerallar sohasidagi ustuvor yo‘nalishlarini amalga oshirishni maqsad qilgan.

ТМК - мост критических минералов в отношениях между Узбекистаном и США 24.11.2025
В то время как мировая экономика вступает в эпоху "зеленой" энергетики и новых технологий, критические минералы стали основной опорой устойчивого развития. В этом контексте сотрудничество между Узбекистаном и США вышло на новый стратегический уровень в области критических минералов.
В этом направлении сегодня важную роль играет Узбекский комбинат технологических металлов (ТМК), созданный по инициативе Президента нашей страны Шавката Мирзиёева, который формирует полную цепочку добавленной стоимости по критическим минералам.
В сентябре 2024 года между Правительством Республики Узбекистан и Правительством США был подписан Меморандум о взаимопонимании по сотрудничеству в области критического сырья. На этой основе ТМК последовательно развивает сотрудничество с компаниями США, представляя Узбекистан как надежного партнера на глобальном рынке критических минералов. При этом ТМК развивает широкомасштабное сотрудничество с США в области инвестиций, финансов, торговли, технологий, научных исследований и образования. Это, в свою очередь, открывает новые возможности в цепочке критических минералов.
В частности, в инвестиционном направлении достигнуты предварительные договоренности о реализации инвестиционных проектов с американскими компаниями Cove Capital, Traxys, Freeport-McMoRan, Denali Exploration Group, Gogreen Partners, American Resources Corporation и входящей в ее состав Re Element Technologies, а также ведутся переговоры с такими инвестиционными компаниями, как Orion Resource Partners.
Диалог между ТМК и американской инвестиционной компанией "Cove Capital" впервые начался во время встреч в Нью-Йорке, на которых были выдвинуты взаимовыгодные предложения по реализации совместных проектов. Эти переговоры в короткие сроки дали практические результаты, и между двумя компаниями был подписан Меморандум о взаимопонимании по инвестиционному сотрудничеству.
Это сотрудничество получило поддержку и на государственном уровне, превратив двусторонние отношения в конкретные практические программы. Также в качестве высшего уровня сотрудничества с "Cove Capital" была создана портфельная компания "CoveUZ LLC" для реализации проектов в Узбекистане. В настоящее время совместно с компанией ведутся работы по освоению месторождений и проведению геологоразведочных работ на новых перспективных площадях.
В сфере финансирования проведен ряд переговоров и диалогов на различных уровнях с ведущими финансовыми институтами США - Экспортно-импортным банком США (EXIM Bank) и Международной финансовой корпорацией развития (DFC). В настоящее время изучаются проекты, приемлемые для сторон, а также формы, условия и возможности их финансирования. Эти инициативы не только укрепляют экономическое партнерство между двумя странами, но и способствуют повышению привлекательности инвестиционного климата.
В настоящее время ведутся переговоры с крупными американскими компаниями Traxys, CCMA LLC, Tranzact Inc., MBR Metals USA, VLCor USA, Silver Eagle Technology Inc., с которыми прорабатываются перспективы сотрудничества в направлении реализации продукции ТМК на рынке США.
Следующим этапом сотрудничества ТМК с США является развитие научно-исследовательской, образовательной, инновационной и научно-технической сфер. В частности, было подписано соглашение о сотрудничестве по обучению современным технологиям между ТМК и Массачусетским технологическим институтом (MIT), который занимает первое место среди ведущих университетов мира. В соответствии с этим соглашением, на начальном этапе 100 инженерных сотрудников ТМК примут участие в программах повышения квалификации на передовой образовательной платформе MIT. Эта инициатива послужит выведению системы подготовки научных и современных инженерных кадров в области критических минералов в Узбекистане на уровень международных стандартов.
Еще одним важным аспектом сотрудничества являются законодательные и институциональные преобразования. В сотрудничестве с программой CLDP Министерства торговли США ведется работа по совершенствованию законодательной базы в области минералов, приближению документов, регулирующих недропользование, к международным стандартам.
Участие главы Узбекистана в саммите лидеров стран Центральной Азии и Соединенных Штатов Америки в формате "С5+1," прошедшем в ноябре 2025 года в Вашингтоне под председательством президента США Дональда Трампа, вывело отношения между двумя странами на новый, качественно более высокий уровень.
В своем выступлении в рамках саммита Президент Шавкат Мирзиёев, отметив устойчивое развитие отношений между Центральной Азией и США, особо подчеркнул, что платформа "С5+1" за последнее десятилетие стала эффективным механизмом регионального экономического и технического сотрудничества. В ходе обсуждений глава государства выдвинул инициативу о создании специального комитета для эффективной координации усилий в области критически важных для промышленности минералов, интеграции добычи и переработки, а также включения готовой продукции в глобальные цепочки поставок.
Эта инициатива была воспринята как важный шаг в направлении рационального управления региональным ресурсным потенциалом и привлечения передовых технологий.
Вместе с тем, в целях дальнейшего развития экономического и инвестиционного сотрудничества между Узбекистаном и США был подписан ряд важных документов.
В частности, между Министерством горнодобывающей промышленности и геологии и компанией "Denali Exploration Group" подписано соглашение о сотрудничестве по добыче и переработке редкоземельных элементов, а также трехстороннее всеобъемлющее соглашение между ТМК, "American Resources Corporation" и компанией "Re Element Technologies."
Это соглашение предусматривает развитие цепочки создания стоимости по критическим минералам, то есть Узбекистан охватывает полный технологический цикл от добычи важных для промышленности минералов по принципу "upstream-midstream-downstream" до их переработки и производства готовой продукции с высокой добавленной стоимостью.
В то же время достигнута предварительная договоренность с Министерством горнодобывающей промышленности и геологии и компанией Freeport-McMoRan в области добычи и переработки критических минералов. Эти соглашения послужат созданию цепочки критических минералов в нашей стране, модернизации технологического производства и укреплению международного сотрудничества.
Принятие 12 ноября 2025 года Указа Президента нашей страны о создании Американо-Узбекского делового и инвестиционного совета также вывело всестороннее стратегическое сотрудничество между двумя государствами на новый уровень. Данный Указ, несомненно, послужит дальнейшему укреплению сотрудничества между двумя странами, в том числе в области важных для промышленности минералов.
В свою очередь, ТМК также стремится реализовать приоритетные направления страны в области критических минералов посредством конкретных проектов и технологических решений.