AQShning Massachusetts shtatida startaplar va innovatsiyalar bo'yicha eng yirik anjumanlaridan biri — TiECON EAST 2025 bo‘lib o‘tdi. O‘zbekiston texnologik metallar kombinati (TMK) delegatsiyasi ham mazkur nufuzli konferensiyada ishtirok etib, global hamkorlik aloqalarini yangi bosqichga olib chiqdi.
Anjuman doirasida TMK vakillari "Innospark Ventures" boshqaruv raisi janob Venkat Srinivasan bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Muloqot davomida Massachusetts Institute of Technology (MIT) hamda UBS bilan hamkorlikda konchilik sohasida sun’iy intellekt texnologiyalarini tatbiq etish bo'yicha muhim kelishuvga erishildi.
Shuningdek, dastlab bu texnologiyani TMK tizimida pilot loyihasi sifatida sinovdan o‘tkazish va keyinchalik xalqaro bozorga chiqarishga kelishildi.
Ushbu hamkorlik Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan belgilangan "ta’lim, ilm-fan va sanoat" zanjirini shakllantirish doirasida amalga oshirilmoqda.
Ma'lumot uchun, Innospark Ventures — Boston markazida joylashgan, sun’iy intellekt va ilmiy izlanishlarni qo‘llab-quvvatlash orqali iqtisodiyotning turli sohalarida yangi bozorlarni shakllantirayotgan yetakchi investitsiya kompaniyasi hisoblanadi.

Делегация ТМК на международной инновационной площадке в Массачусетсе
В американском штате Массачусетс прошла одна из крупнейших конференций по стартапам и инновациям - TiECON EAST 2025. Делегация Узбекского технологического металлургического комбината (ТМК) также приняла участие в этой престижной конференции и вывела глобальные партнерские отношения на новый уровень.
В рамках конференции представители ТМК провели встречу с председателем правления "Innospark Ventures" господином Венкатом Сринивасаном.
В ходе беседы была достигнута важная договоренность о внедрении технологий искусственного интеллекта в горнодобывающей отрасли в сотрудничестве с Массачусетским технологическим институтом (MIT) и UBS.
Также была достигнута договоренность о первоначальном тестировании этой технологии в качестве пилотного проекта в системе ТМК с последующим выходом на международный рынок.
Это сотрудничество осуществляется в рамках формирования цепочки "образование, наука и промышленность," определенной Президентом Шавкатом Мирзиёевым.
Для справки, Innospark Ventures - ведущая инвестиционная компания, базирующаяся в центре Бостона, которая формирует новые рынки в различных секторах экономики, поддерживая искусственный интеллект и научные исследования.