AQShning Massachusetts shtatida startaplar va innovatsiyalar bo'yicha eng yirik anjumanlaridan biri — TiECON EAST 2025 bo‘lib o‘tdi. O‘zbekiston texnologik metallar kombinati (TMK) delegatsiyasi ham mazkur nufuzli konferensiyada ishtirok etib, global hamkorlik aloqalarini yangi bosqichga olib chiqdi.
Anjuman doirasida TMK vakillari "Innospark Ventures" boshqaruv raisi janob Venkat Srinivasan bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Muloqot davomida Massachusetts Institute of Technology (MIT) hamda UBS bilan hamkorlikda konchilik sohasida sun’iy intellekt texnologiyalarini tatbiq etish bo'yicha muhim kelishuvga erishildi.
Shuningdek, dastlab bu texnologiyani TMK tizimida pilot loyihasi sifatida sinovdan o‘tkazish va keyinchalik xalqaro bozorga chiqarishga kelishildi.
Ushbu hamkorlik Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan belgilangan "ta’lim, ilm-fan va sanoat" zanjirini shakllantirish doirasida amalga oshirilmoqda.
Ma'lumot uchun, Innospark Ventures — Boston markazida joylashgan, sun’iy intellekt va ilmiy izlanishlarni qo‘llab-quvvatlash orqali iqtisodiyotning turli sohalarida yangi bozorlarni shakllantirayotgan yetakchi investitsiya kompaniyasi hisoblanadi.

TMK delegation at the International Innovation Platform in Massachusetts
One of the largest conferences on startups and innovations - TiECON EAST 2025 - was held in the American state of Massachusetts. The delegation of the Uzbekistan Technological Metallurgical Combine (TMK) also participated in this prestigious conference and elevated global partnership relations to a new level.
As part of the conference, TMK representatives held a meeting with Mr. Venkat Srinivasan, Chairman of the Board of "Innospark Ventures."
During the conversation, an important agreement was reached on implementing artificial intelligence technologies in the mining industry in cooperation with the Massachusetts Institute of Technology (MIT) and UBS.
An agreement was also reached on the initial testing of this technology as a pilot project in the TMK system with subsequent entry into the international market.
This cooperation is being carried out within the framework of forming the "education, science, and industry" chain defined by President Shavkat Mirziyoyev.
For reference, Innospark Ventures is a leading investment company based in the center of Boston that forms new markets in various sectors of the economy, supporting artificial intelligence and scientific research.