“O‘zbekiston keng geologik boyliklar va jadal rivojlanayotgan kon-metallurgiya sanoatiga ega. Sizlar qazib olishda o‘zingiz egalik qilishni, o‘z sanoatingizni rivojlantirishni, ish o‘rinlari yaratishni, malaka va bilimlarni shakllantirishni, hamda qiymat zanjiri bo‘ylab yuqoriga ko‘tarilishni xohlaysiz. Yevropa taklifining tub mohiyati ham aynan shu”, — deydi Yevropa Ittifoqining O‘zbekistondagi elchisi Toivo Klaar MINEX Central Asia 2025 doirasidagi 1-sessiyada.
“Muhim foydali qazilmalar ekotizimlarini shakllantirish maqsadida mintaqaviy hamkorlik va strategik sheriklik” mavzusidagi mazkur sessiyada Markaziy Osiyoda tog‘-kon sanoati hamda muhim xomashyolarning kelajagiga oid qarashlar taqdim etildi.
Spikerlar Markaziy Osiyo – umumiy geologik salohiyatga ega hudud sifatida – barqaror va xavfsiz metall hamda mineral yetkazib berish zanjirlarining global markaziga aylanish uchun noyob imkoniyatlarga ega ekanligini ta'kidladi.
Shuningdek, sessiya davomida ishtirokchilar transchegaraviy investitsiyalarni kengaytirish, tog‘-kon sohasi va xomashyo materiallari bo‘yicha uzoq muddatli sheriklik aloqalarini yo‘lga qo‘yish borasidagi qarashlari bilan o‘rtoqlashdilar.

«Узбекистан обладает обширными геологическими богатствами и динамично развивающейся горно-металлургической промышленностью. Вы хотите владеть добычей, развивать свою собственную промышленность, создавать рабочие места, формировать навыки и знания, а также продвигаться вверх по цепочке создания стоимости. В этом и заключается суть европейского предложения», - заявил посол ЕС в Узбекистане Тойво Клаар на 1-й сессии в рамках MINEX Central Asia 2025.
На сессии «Региональное сотрудничество и стратегическое партнерство в целях формирования экосистем важных полезных ископаемых» были представлены перспективы развития горнодобывающей промышленности и важных сырьевых ресурсов в Центральной Азии.
Спикеры подчеркнули, что Центральная Азия - как регион с общим геологическим потенциалом - имеет уникальные возможности стать глобальным центром стабильных и безопасных цепочек поставок металлов и минералов.
Также в ходе сессии участники поделились своими взглядами на расширение трансграничных инвестиций и установление долгосрочных партнерских отношений в горнодобывающей отрасли и сфере сырьевых материалов.