“O‘zbekiston keng geologik boyliklar va jadal rivojlanayotgan kon-metallurgiya sanoatiga ega. Sizlar qazib olishda o‘zingiz egalik qilishni, o‘z sanoatingizni rivojlantirishni, ish o‘rinlari yaratishni, malaka va bilimlarni shakllantirishni, hamda qiymat zanjiri bo‘ylab yuqoriga ko‘tarilishni xohlaysiz. Yevropa taklifining tub mohiyati ham aynan shu”, — deydi Yevropa Ittifoqining O‘zbekistondagi elchisi Toivo Klaar MINEX Central Asia 2025 doirasidagi 1-sessiyada.
“Muhim foydali qazilmalar ekotizimlarini shakllantirish maqsadida mintaqaviy hamkorlik va strategik sheriklik” mavzusidagi mazkur sessiyada Markaziy Osiyoda tog‘-kon sanoati hamda muhim xomashyolarning kelajagiga oid qarashlar taqdim etildi.
Spikerlar Markaziy Osiyo – umumiy geologik salohiyatga ega hudud sifatida – barqaror va xavfsiz metall hamda mineral yetkazib berish zanjirlarining global markaziga aylanish uchun noyob imkoniyatlarga ega ekanligini ta'kidladi.
Shuningdek, sessiya davomida ishtirokchilar transchegaraviy investitsiyalarni kengaytirish, tog‘-kon sohasi va xomashyo materiallari bo‘yicha uzoq muddatli sheriklik aloqalarini yo‘lga qo‘yish borasidagi qarashlari bilan o‘rtoqlashdilar.

MINEX Central Asia 2025: Opening the Door to a New Era in Mining
"Uzbekistan possesses vast geological resources and a rapidly developing mining and metallurgical industry. You want to own your mining operations, develop your own industry, create jobs, build skills and knowledge, and move up the value chain. This is precisely the essence of the European proposal», said Toivo Klaar, the European Union Ambassador to Uzbekistan, during the first session of MINEX Central Asia 2025.
This session, titled "Regional Cooperation and Strategic Partnership for Forming Ecosystems of Critical Minerals», presented perspectives on the future of the mining industry and critical raw materials in Central Asia.
The speakers emphasized that Central Asia - as a region with shared geological potential - has unique opportunities to become a global hub for stable and secure metal and mineral supply chains.
Furthermore, during the session, participants shared their views on expanding cross-border investments and establishing long-term partnerships in the mining sector and raw materials industry.