O‘zbekiston jahon litiyining 85%ni birlashtirgan global assotsiatsiyaga qo‘shildi
Litiy yashil energetika, elektromobillar, qayta tiklanuvchi energiya tizimlari va AI serverlarining yuragi hisoblanadi. Kelgusi 10 yillikda litiyga global talab hozirgi ko‘rsatkichdan bir necha baravar oshishi kutilmoqda.
O‘zbekiston texnologik metallar kombinatining Xalqaro Litiy Assotsiatsiyasiga (ILiA) a’zo bo‘lishi — mamlakatimizning global litiy sanoatiga kirib borishida muhim qadam bo'ldi.
Xalqaro Litiy Assotsiatsiyasi — bugungi kunda 70 dan ortiq dunyo litiy sanoatining yetakchi kompaniyalarini birlashtirgan nufuzli tashkilot bo‘lib, uning a’zolari tomonidan ishlab chiqariladigan litiy hajmi jahon bozorining 85 foizini tashkil etadi.
O‘zbekistonning ushbu assotsiatsiyaga qo‘shilishi global litiy gigantlari bilan bevosita hamkorlik qilish imkoniyatini yaratadi.
Shuningdek, ILiAga a’zolik orqali TMK:
Yevropaning yirik xalqaro yuridik tashkilotlaridan biri – CMS bilan doimiy hamkorlik;
Assotsiatsiyaning bozor tahlillari orqali xalqaro tendensiyalarni muntazam kuzatib borish;
“Education Subcommittee” doirasida soha mutaxassislari uchun malaka oshirish dasturlari va xalqaro treninglarda ishtirok etish imkoniyatlariga ega bo'ladi.
TMK O‘zbekistonni xalqaro maydonga yashil energetika, elektromobil sanoati va kelajak texnologiyalarining ajralmas bo‘g‘ini sifatida olib chiqmoqda.

Uzbekistan has joined the global association uniting 85% of the world's lithium
Lithium is at the heart of green energy, electric vehicles, renewable energy systems, and artificial intelligence servers. Global demand for lithium is expected to increase several-fold over the next decade compared to current levels.
The Uzbekistan Technological Metals Complex joining the International Lithium Association (ILiA) marks an important step towards our country's entry into the global lithium industry.
The International Lithium Association is a prestigious organization uniting over 70 leading global lithium industry companies, with its members accounting for 85% of the global lithium market.
Uzbekistan's accession to this association will create opportunities for direct cooperation with global lithium giants.
Through ILiA membership, the Technology Metals Combine (TMК) will also gain:
Ongoing cooperation with CMS - one of the largest international legal organizations in Europe;
The ability to regularly track international trends through the Association's market analysis;
Within the "Education Subcommittee," the opportunity to participate in professional development programs and international training for specialists in this field.
The TMC is bringing Uzbekistan onto the international stage as an integral part of green energy, the electric vehicle industry, and future technologies.