O‘zbekiston jahon litiyining 85%ni birlashtirgan global assotsiatsiyaga qo‘shildi
Litiy yashil energetika, elektromobillar, qayta tiklanuvchi energiya tizimlari va AI serverlarining yuragi hisoblanadi. Kelgusi 10 yillikda litiyga global talab hozirgi ko‘rsatkichdan bir necha baravar oshishi kutilmoqda.
O‘zbekiston texnologik metallar kombinatining Xalqaro Litiy Assotsiatsiyasiga (ILiA) a’zo bo‘lishi — mamlakatimizning global litiy sanoatiga kirib borishida muhim qadam bo'ldi.
Xalqaro Litiy Assotsiatsiyasi — bugungi kunda 70 dan ortiq dunyo litiy sanoatining yetakchi kompaniyalarini birlashtirgan nufuzli tashkilot bo‘lib, uning a’zolari tomonidan ishlab chiqariladigan litiy hajmi jahon bozorining 85 foizini tashkil etadi.
O‘zbekistonning ushbu assotsiatsiyaga qo‘shilishi global litiy gigantlari bilan bevosita hamkorlik qilish imkoniyatini yaratadi.
Shuningdek, ILiAga a’zolik orqali TMK:
Yevropaning yirik xalqaro yuridik tashkilotlaridan biri – CMS bilan doimiy hamkorlik;
Assotsiatsiyaning bozor tahlillari orqali xalqaro tendensiyalarni muntazam kuzatib borish;
“Education Subcommittee” doirasida soha mutaxassislari uchun malaka oshirish dasturlari va xalqaro treninglarda ishtirok etish imkoniyatlariga ega bo'ladi.
TMK O‘zbekistonni xalqaro maydonga yashil energetika, elektromobil sanoati va kelajak texnologiyalarining ajralmas bo‘g‘ini sifatida olib chiqmoqda.

Узбекистан присоединился к глобальной ассоциации, объединяющей 85% мирового лития
Литий является сердцем зеленой энергетики, электромобилей, систем возобновляемой энергии и серверов искусственного интеллекта. Ожидается, что в ближайшее десятилетие мировой спрос на литий увеличится в несколько раз по сравнению с текущими показателями.
Вступление Узбекского комбината технологических металлов в Международную ассоциацию лития (ILiA) стало важным шагом на пути вхождения нашей страны в мировую литиевую промышленность.
Международная ассоциация лития - престижная организация, объединяющая более 70 ведущих мировых компаний литиевой промышленности, объем лития, производимого ее членами, составляет 85% мирового рынка.
Присоединение Узбекистана к этой ассоциации создаст возможность для прямого сотрудничества с мировыми литиевыми гигантами.
Также через членство в ILiA ТМК получит:
Постоянное сотрудничество с CMS - одной из крупнейших международных юридических организаций Европы;
Возможность регулярно отслеживать международные тенденции посредством рыночного анализа Ассоциации;
В рамках "Education Subcommittee" возможность участвовать в программах повышения квалификации и международных тренингах для специалистов в данной области.
ТМК выводит Узбекистан на международную арену как неотъемлемое звено в зеленой энергетике, индустрии электромобилей и технологиях будущего.