O‘zbekiston Yevropa muhim xomashyo alyansiga qo‘shildi!
Dunyo kritik minerallar bo‘yicha yangi davrga kirib keldi, shubhasiz, O‘zbekiston ham bu jarayonlar markazida bo‘lishga intilmoqda.
O‘tgan yili Yevropa Ittifoqi va O‘zbekiston muhim xomashyo sohasida tarixiy qadam tashlab, shu yo‘nalishda o‘zaro anglashuv memorandumini imzolagan edi. Bugun esa TMK Yevropa muhim xomashyo alyansiga rasman qo‘shildi! Bu bilan O‘zbekistonning global kritik minerallar bozoridagi o'rni yana bir pog‘onaga ko‘tarildi.
Yevropa muhim xomashyo alyansi (ERMA) Yevropa sanoatining resurs siyosatini belgilovchi eng muhim platformalardan biri. U Yevropa sanoati uchun litiy, volfram, molibden va nodir yer elementlarini xavfsiz va barqaror manbalardan yetkazib berishni ta'minlaydi. Mazkur alyans Yevropaning yashil texnologiyalar va kelajak energetikasiga o‘tish jarayonida hal qiluvchi kuchga ega.
"Biz ERMA maqsadlarini amalga oshirish, shuningdek, Yevropa Ittifoqi va O‘zbekiston o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash yo‘lida TMK bilan birgalikda ishlashni intiqlik bilan kutmoqdamiz", deydi ERMA direktori Massimo Gasparon.
Ushbu a'zolik TMKni kritik minerallar bozorida butunlay yangi darajaga olib chiqishi kutilmoqda. Xususan, Yevropa grantlari va investitsiyalari orqali bu yo'nalishdagi loyihalar uchun moliyaviy mexanizmlar kengayadi. Yevropaning ilg‘or markazlari bilan qo‘shma tadqiqotlar olib boriladi va innovatsiyalar tatbiq etiladi. TMK mahsulotlari xalqaro bozorga yanada yuqori sifat ko‘rsatkichlari bilan chiqadi.
Bir so‘z bilan aytganda, bu a'zolik O'zbekistonni resurs yetkazib beruvchidan innovatsion hamkorga aylantiradi!

Uzbekistan has joined the European Raw Materials Alliance!
The world has entered a new era of critical minerals, and Uzbekistan is striving to secure a key position in this process.
Last year, the European Union and Uzbekistan signed a memorandum of understanding in the field of critical raw materials. Today, the Uzbekistan Technological Metals Plant (TMK) officially joined the European Raw Materials Alliance (ERMA). This step has strengthened Uzbekistan's position in the global critical minerals market.
ERMA is a key platform that shapes the resource policy of European industry and ensures reliable supplies of lithium, tungsten, molybdenum, and rare earth elements. The alliance plays a crucial role in Europe's transition to "green" technologies and the energy of the future.
"We look forward to working with TMK to achieve ERMA's goals, as well as to strengthen cooperation between the European Union and Uzbekistan," said ERMA Director Massimo Gasparon.
Membership in ERMA will elevate TMK to a new level:
• financial mechanisms will be expanded through European grants and investments,
• joint research will be conducted and innovations will be implemented with leading European centers,
• TMK products will gain additional opportunities to enter the international market with even higher quality standards.
This partnership will transform Uzbekistan from a mere resource supplier into a full-fledged innovative partner for global industry!