O‘zbekiston geosiyosiy sahnada yana bir muhim "chipta"ni qo‘lga kiritdi
Bugun O‘zbekiston kritik minerallar sohasida xalqaro maydonda shiddat bilan ilgarilamoqda. Bu jarayonlarda sohadagi yetakchi kompaniya - O‘zbekiston texnologik metallar kombinati mamlakatimizni global hamkorlikning muhim markazlaridan biriga aylantirmoqda. Xususan, TMK Kanadada joylashgan Kritik minerallar instituti (CMI)ning rasmiy a’zosiga aylandi.
Buning ortida qanday strategik yutuqlar bor?
Kritik minerallar instituti global miqyosdagi intellektual va strategik markaz. Unda dunyoning barcha mamlakatlaridan yig’ilgan sanoat gigantlari, hukumat vakillari, ilmiy markazlar va investorlar birgalikda kelajakning resurs xaritasini chizadi. Xususan, joriy yilda CMI tomonidan e’lon qilingan 23 ta kritik minerallar ro‘yxati butun dunyo texnologik rivojlanish va sanoat siyosatini belgilashda “yo‘l xaritasi”ga aylandi.
"Biz TMK uchun Kanada va AQShdagi yetakchi kompaniyalar bilan hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘yishda ko‘prik vazifasini bajarishimiz mumkin. Shuni aniq ayta olamanki, Shimoliy Amerika kompaniyalari uchun ham O‘zbekiston kabi ishonchli hamkor kerak", - deydi CMI Bosh direktori Treysi Xyuz xonim.
Xalqaro institutga a’zolik O‘zbekistonni global kritik minerallar elitasiga olib kirishda siyosiy va iqtisodiy jihatdan muhim ahamiyatga ega. Jumladan, TMK endi:
• AQSh, Kanada, Avstraliya, Yevropa va Osiyo davlatlarining resurs strategiyalari bo‘yicha ishonchli manbadan tezkor ma’lumot olishga;
• O‘zbekiston konlarida mavjud bo‘lgan noyob elementlarni xalqaro ta’minot zanjirlariga kiritish imkoniyatiga;
• Texnologiya transferi va investitsiyalar uchun to‘g‘ridan-to‘g‘ri platformaga;
• Har haftalik bozor tebranishlari, siyosiy qarorlar va texnologik yangiliklar tahlil qilingan "Kritik minerallar hisoboti"ga ega bo‘ldi.
Bu a’zolik orqali TMK endi nafaqat O‘zbekiston manfaatlarini ilgari suradi, balki mintaqaviy barqarorlik va global ta’minot xavfsizligi masalalarida ham o‘z fikrini bildirish imkoniyatiga ega bo‘ladi.

Узбекистан получил ещё один важный "билет" на геополитической арене
Узбекистан стремительно укрепляет позиции на международной арене в сфере критических минералов. Ведущая компания отрасли — Узбекский комбинат технологических металлов (ТМК) — превращает страну в один из ключевых центров глобального сотрудничества. Одним из значимых шагов стало официальное вступление ТМК в Институт критических минералов (CMI), расположенный в Канаде.
CMI — это интеллектуальный и стратегический центр мирового масштаба, объединяющий промышленные корпорации, государственные структуры, научные центры и инвесторов. Здесь формируется «ресурсная карта будущего». Опубликованный CMI в этом году перечень из 23 критических минералов уже стал ориентиром для технологического развития и промышленной политики многих стран.
«Мы можем стать мостом для ТМК в налаживании партнёрских отношений с ведущими компаниями Канады и США. Североамериканским компаниям также нужен надёжный партнёр, подобный Узбекистану», — отметила генеральный директор CMI Трейси Хьюз.
Членство в CMI открывает для Узбекистана ряд преимуществ:
• получение оперативной и достоверной информации о ресурсных стратегиях США, Канады, Австралии, стран Европы и Азии;
• включение редких элементов, добываемых в Узбекистане, в международные цепочки поставок;
• доступ к площадкам для трансфера технологий и привлечения инвестиций;
• получение еженедельного «Отчёта о критических минералах» с анализом колебаний рынка, политических решений и технологических новаций.
Благодаря этому шагу ТМК сможет не только активнее продвигать интересы Узбекистана на мировом рынке, но и участвовать в выработке позиций по вопросам региональной стабильности и глобальной безопасности поставок.