O‘zbekiston va Xitoy “yashil” rivojlanish sari
Bugun “Hilton” mehmonxonasida Tog‘-kon sanoati va geologiya vazirligi, “O‘zbekiston texnologik metallar kombinati” AJ hamda Xitoy Xalq Respublikasi Savdo vazirligi o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv davomida tomonlar XXI asrning “yashil” iqtisodiyotiga o‘tishda hal qiluvchi ahamiyat kasb etayotgan sohalar ya’ni qayta tiklanuvchi energetika, elektromobillar va yuqori texnologiyali sanoat uchun zarur bo‘lgan strategik xomashyo — texnologik metallar bo‘yicha hamkorlikni kengaytirish masalalarini muhokama qildilar.
Hamkorlik doirasida geologiya-qidiruv ishlarini qo‘llab-quvvatlash, mineral resurslar zaxiralarini aniqlash, sanoat ishlab chiqarishini kengaytirish va texnologik jarayonlarga innovatsion yondashuvlarni joriy etish masalalari muhokama markazida bo‘ldi.
Xitoy delegatsiyasi O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlarni, ochiqlik siyosati va barqaror investitsion muhitni yuksak baholar ekan, salohiyatli loyihalarda ishtirok etishga tayyor ekanligini ma’lum qildi.
Uchrashuv davomida “O‘zbekiston texnologik metallar kombinati” AJ tomonidan amalga oshirilayotgan yirik investitsiyaviy loyihalar taqdimoti bo‘lib o‘tdi. Xususan, 2025–2026 yillarga mo‘ljallangan 2,6 milliard dollarlik 71 ta loyiha haqida batafsil ma’lumot berildi. Ushbu tashabbuslar doirasida texnogen chiqindilarni qayta ishlash, yuqori qo‘shilgan qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarish va ilg‘or texnologiyalar transferi bo‘yicha innovatsion yechimlar taklif etildi.
Yig‘ilish yakunida tomonlar “yashil” minerallar zanjiri — ya’ni tadqiqotdan tortib sanoat ishlab chiqarishgacha bo‘lgan barcha bosqichlarda uzviy hamkorlikni mustahkamlashga kelishib oldilar.

Today, a meeting was held at the Hilton Hotel between the Ministry of Mining Industry and Geology of the Republic of Uzbekistan, Uzbek Technological Metals Plant JSC, and the Ministry of Commerce of the People’s Republic of China.
During the meeting, the parties discussed expanding cooperation in key sectors essential for the transition to the 21st-century green economy — including renewable energy, electric vehicles, and high-tech industries, all of which rely on strategic raw materials like technological metals.
Discussions also focused on supporting geological exploration, identifying mineral reserves, expanding industrial production, and introducing innovative approaches to technological processes.
The Chinese delegation praised the reforms underway in Uzbekistan, its open-door policies, and the stable investment climate, expressing readiness to participate in promising projects.
The meeting featured a presentation by Uzbek Technological Metals Plant JSC on major investment initiatives, including 71 projects valued at $2.6 billion planned for 2025–2026. These initiatives include the processing of technogenic waste, the production of high value-added products, and the transfer of cutting-edge technologies.
At the conclusion of the meeting, the parties agreed to strengthen cooperation across the entire green minerals value chain — from research to industrial production.