O‘zbekiston va Xitoy “yashil” rivojlanish sari
Bugun “Hilton” mehmonxonasida Tog‘-kon sanoati va geologiya vazirligi, “O‘zbekiston texnologik metallar kombinati” AJ hamda Xitoy Xalq Respublikasi Savdo vazirligi o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv davomida tomonlar XXI asrning “yashil” iqtisodiyotiga o‘tishda hal qiluvchi ahamiyat kasb etayotgan sohalar ya’ni qayta tiklanuvchi energetika, elektromobillar va yuqori texnologiyali sanoat uchun zarur bo‘lgan strategik xomashyo — texnologik metallar bo‘yicha hamkorlikni kengaytirish masalalarini muhokama qildilar.
Hamkorlik doirasida geologiya-qidiruv ishlarini qo‘llab-quvvatlash, mineral resurslar zaxiralarini aniqlash, sanoat ishlab chiqarishini kengaytirish va texnologik jarayonlarga innovatsion yondashuvlarni joriy etish masalalari muhokama markazida bo‘ldi.
Xitoy delegatsiyasi O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlarni, ochiqlik siyosati va barqaror investitsion muhitni yuksak baholar ekan, salohiyatli loyihalarda ishtirok etishga tayyor ekanligini ma’lum qildi.
Uchrashuv davomida “O‘zbekiston texnologik metallar kombinati” AJ tomonidan amalga oshirilayotgan yirik investitsiyaviy loyihalar taqdimoti bo‘lib o‘tdi. Xususan, 2025–2026 yillarga mo‘ljallangan 2,6 milliard dollarlik 71 ta loyiha haqida batafsil ma’lumot berildi. Ushbu tashabbuslar doirasida texnogen chiqindilarni qayta ishlash, yuqori qo‘shilgan qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarish va ilg‘or texnologiyalar transferi bo‘yicha innovatsion yechimlar taklif etildi.
Yig‘ilish yakunida tomonlar “yashil” minerallar zanjiri — ya’ni tadqiqotdan tortib sanoat ishlab chiqarishgacha bo‘lgan barcha bosqichlarda uzviy hamkorlikni mustahkamlashga kelishib oldilar.

Узбекистан и Китай — на пути к “зелёному” развитию
Сегодня в гостинице “Hilton” состоялась встреча между Министерством горной промышленности и геологии Республики Узбекистан, АО “Узбекский комбинат технологических металлов” и Министерством торговли Китайской Народной Республики.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы расширения сотрудничества в стратегически важных для перехода к “зелёной” экономике XXI века отраслях — возобновляемой энергетике, производстве электромобилей и высокотехнологичной промышленности, требующих технологических металлов в качестве ключевого сырья.
В центре обсуждения также находились поддержка геологоразведочных работ, выявление запасов минеральных ресурсов, расширение промышленного производства и внедрение инновационных подходов в технологические процессы.
Китайская делегация высоко оценила проводимые в Узбекистане реформы, политику открытости и устойчивую инвестиционную среду, выразив готовность участвовать в перспективных проектах.
В рамках встречи был представлен портфель крупных инвестиционных проектов, реализуемых АО “Узбекский комбинат технологических металлов”, включая 71 проект на общую сумму 2,6 миллиарда долларов, запланированных на 2025–2026 годы. Среди представленных инициатив — переработка техногенных отходов, производство продукции с высокой добавленной стоимостью и внедрение передовых технологических решений.
По итогам встречи стороны договорились о всестороннем укреплении сотрудничества на всех этапах “зелёной” минеральной цепочки — от научных исследований до промышленного производства.