TMK – O‘zbekistonni kritik minerallar global bozorida trendga chiqarmoqda
Dunyo kamyob yer elementlari uchun raqobatga kirishgan bir vaqtda, O‘zbekiston o‘z strategik pozitsiyasini yana bir bor mustahkamladi. Kanadada bo‘lib o‘tgan Kamyob yer elementlari uyushmasining xalqaro anjumanida O‘zbekiston texnologik metallar kombinati (TMK) ham ishtirok etib, rasmiy a’zolikka qabul qilindi va mamlakatimiz dunyoning eng yirik kamyob yer metallari sanoati tarmog‘iga qo‘shildi.
Dunyoni qiziqtirgan kamyob yer elementlari nega bunchalik muhim?
Kamyob yer elementlari (Rare Earth Elements) – bugungi zamonaviy texnologiyalar infratuzilmasining yuragi hisoblanadi. Elektr transport vositalari, smartfonlar, harbiy texnologiyalar, shamol turbinalari, sun’iy yo‘ldoshlar, yarimo‘tkazgichlar va hattoki kvant kompyuterlarining ishlab chiqarilishi aynan ushbu elementlarsiz tasavvur qilib bo‘lmaydi.
O‘zbekistonning REIA tarkibiga kirishi nimani anglatadi?
Kamyob yer elementlari uyushmasi – 2019-yilda Bryusselda tashkil etilgan bo‘lib, asosiy vazifasi – global kamyob yer elementlari (REE) ta’minot zanjirini barqaror, izchil va ekologik jihatdan mas’uliyatli tarzda shakllantirishdir. Uning a’zolari orasida AQSH, Kanada, Yaponiya, Yevropaning yetakchi texnologik kompaniyalari, ilmiy-tadqiqot institutlari va yirik investitsiya fondlari mavjud. O‘zbekistonning mazkur assotsiatsiyaga a’zo bo‘lishi – mamlakatning kamyob yer elementlari bo‘yicha global qiymat zanjiriga chuqur integratsiyalashayotganini ifodalaydi.
-  Bizning uyushma bu birlashish, hamkorlik va o‘zaro ishonch asosida “bir plus birni uchga aylantira oladigan” sheriklik aloqalarini yo‘lga qo‘yish platformasidir. Aynan shunday qadriyatlar orqali biz siz bilan hamkorlikda kamyob yer elementlari sohasidagi global jarayonda kerakli pozitsiyani egallashingizga ko’mak beramiz – deydi uyushma bosh kotibi Garet Hatch.
Bu a’zolik nafaqat ilg‘or texnologiyalar va ekologik standartlar transferini jadallashtirish, balki O’zbekiston texnologik metallar kombinati  (TMK) uchun xalqaro kooperatsiyalar, qo‘shma ilmiy-amaliy loyihalar hamda xalqaro investitsiyalarni jalb etish yo‘lida muhim ahamiyat kasb etadi.
Anjumanda TMK dunyoning 15 dan ortiq yirik kompaniyalari bilan uchrashuvlar o‘tkazdi.
Energy Fuels (AQSH), JOGMEC (Yaponiya), Saskatchewan Research Council (Kanada), Neo Materials kabi sanoat gigantlari bilan ilmiy-tadqiqot, texnologiya transferi va qo‘shma loyihalar yuzasidan muzokaralar olib borildi. Bu uchrashuvlar O‘zbekistonning kamyob yer metallar bozorida global o‘yinchiga aylanish yo‘lida muhim bosqich bo‘ldi.
Xalqaro uyushmalar TMKni tanlamoqda!
TMK bugungi kunda kritik minerallar yo’nalishiga oid bir qator uyushmalarga a’zo bo’lmoqda. Xususan, joriy yilning mart oyida Xalqaro volfram sanoati assotsiatsiyasi (ITIA)ga, aprelda Yevropa grafit va uglerod materiallari uyushmasi (ECGA) a’zoligiga qabul qilingan edi.
– Agar birgalikdagi hamkorligimiz izchil davom etsa, bu Yevropa Ittifoqi uchun strategik resurslar ta’minotida muhim o‘rin egallaydi. Ushbu platforma texnologik taraqqiyot, sanoat integratsiyasi va bilim almashinuvi borasida katta imkoniyatlar yaratadi, – deydi Yevropa grafit va uglerod materiallari uyushmasi bosh kotibi Korina Hebeshtreyt.
O‘zbekistonning bunday yirik assotsiatsiyasiyalarga a’zo bo‘lishi – mamlakatning Markaziy Osiyo miqyosida kritik minerallar sohasida chempionlik sari dadil qadam tashlayotganini anglatadi.

ТМК выводит Узбекистан в тренды на глобальном рынке критических минералов
В то время как мир вступил в конкуренцию за редкоземельные элементы, Узбекистан еще раз укрепил свою стратегическую позицию. На международной конференции Ассоциации редкоземельных элементов в Канаде Узбекский комбинат технологических металлов  (ТМК) принял участие, был официально принят в члены и присоединился к крупнейшей в мире отрасли промышленности редкоземельных металлов.
Почему так важны редкоземельные элементы, которые интересуют мир?
Редкоземельные элементы (Rare Earth Elements) - это сердце инфраструктуры современных технологий. Производство электромобилей, смартфонов, военных технологий, ветряных турбин, спутников, полупроводников и даже квантовых компьютеров невозможно представить без этих элементов.
Что означает вступление Узбекистана в REIA?
Ассоциация редкоземельных элементов была основана в 2019 году в Брюсселе, и ее основной задачей является устойчивое, последовательное и экологически ответственное формирование глобальной цепочки поставок редкоземельных элементов (REE). Среди ее членов - ведущие технологические компании, научно-исследовательские институты и крупные инвестиционные фонды США, Канады, Японии и Европы. Членство Узбекистана в этой ассоциации свидетельствует о глубокой интеграции страны в глобальную цепочку создания стоимости редкоземельных элементов.
- Наша ассоциация - это платформа для установления партнерских отношений, основанных на единстве, сотрудничестве и взаимном доверии, где "один плюс один может превратиться в три." Именно благодаря таким ценностям мы в сотрудничестве с вами поможем вам занять нужную позицию в глобальном процессе в области редкоземельных элементов, - говорит генеральный секретарь ассоциации Гарет Хатч.
Это членство имеет важное значение не только для ускорения трансфера передовых технологий и экологических стандартов, но и для привлечения международных коопераций, совместных научно-практических проектов и международных инвестиций для Узбекистанского технологического металлургического комбината (ТМК).
На конференции ТМК провел встречи с более чем 15 крупными компаниями мира.
Были проведены переговоры с такими промышленными гигантами, как Energy Fuels (США), JOGMEC (Япония), Saskatchewan Research Council (Канада), Neo Materials, по вопросам научных исследований, трансфера технологий и совместных проектов. Эти встречи стали важным этапом на пути Узбекистана к становлению глобальным игроком на рынке редкоземельных металлов.
Международные ассоциации выбирают ТМК!
В настоящее время ТМК становится членом ряда ассоциаций, относящихся к направлению критических минералов. В частности, в марте этого года он был принят в Международную ассоциацию вольфрамовой промышленности (ITIA), а в апреле - в Европейскую ассоциацию графита и углеродных материалов (ECGA).
- Если наше совместное сотрудничество будет последовательно продолжаться, это будет играть важную роль в обеспечении Европейского Союза стратегическими ресурсами. Эта платформа создает большие возможности для технологического прогресса, промышленной интеграции и обмена знаниями, - говорит генеральный секретарь Европейской ассоциации графита и углеродных материалов Корина Хебештрейт.
Членство Узбекистана в таких крупных ассоциациях означает, что страна делает смелый шаг к лидерству в области критических минералов в Центральной Азии.