O‘zbekiston texnologik metallar kombinati (TMK) Yevropa Ittifoqining Horizon Europe dasturi doirasida moliyalashtiriladigan TiBeRIUM xalqaro loyihasida g‘olib bo‘ldi.
Bu orqali TMK ilk bor Yevropa Ittifoqining eng yirik va raqobatbardosh ilmiy-tadqiqot hamda innovatsiya dasturida ishtirok etmoqda.
TiBeRIUM (Titanium and Beryllium for European Resilience and Innovative Utilization of Minerals) loyihasi kritik minerallar bo‘yicha barqaror ta’minot zanjirlarini shakllantirish, titan va berilliy uchun ilg‘or “yashil” qayta ishlash texnologiyalarini rivojlantirish va mintaqada kompleks ilmiy tadqiqotlar o‘tkazishga qaratilgan.
Loyiha konsorsiumi 12 ta davlatdan 25 ta hamkor tashkilotni birlashtiradi va unga Germaniyaning Freiberg konchilik va texnologiyalar universiteti koordinatorlik qiladi.
Muhim jihati, TiBeRIUM doirasida O‘zbekiston resurs yetkazib beruvchi emas, ilmiy izlanishlar, texnologik yechimlar va uning transferi, ekologik samarali qayta ishlash yo‘nalishlarida to‘laqonli hamkor sifatida ishtirok etmoqda.

ТМК впервые в программе Европейского Союза Horizon Europe!
Узбекский комбинат технологических металлов (ТМК) стал победителем международного проекта TiBeRIUM, финансируемого в рамках программы Европейского Союза Horizon Europe.
Таким образом, ТМК впервые участвует в крупнейшей и наиболее конкурентоспособной научно-исследовательской и инновационной программе Европейского Союза.
Проект TiBeRIUM (Titanium and Beryllium for European Resilience and Innovative Utilization of Minerals) направлен на формирование устойчивых цепочек поставок критических минералов, развитие передовых "зеленых" технологий переработки титана и бериллия и проведение комплексных научных исследований в регионе.
Консорциум проекта объединяет 25 партнерских организаций из 12 стран, и координатором выступает Фрайбергский университет горного дела и технологий в Германии.
Важно отметить, что в рамках TiBeRIUM Узбекистан участвует не как поставщик ресурсов, а как полноправный партнер в области научных исследований, технологических решений и их трансфера, а также экологически эффективной переработки.