O‘zbekiston texnologik metallar kombinati (TMK) Yevropa Ittifoqining Horizon Europe dasturi doirasida moliyalashtiriladigan TiBeRIUM xalqaro loyihasida g‘olib bo‘ldi.
Bu orqali TMK ilk bor Yevropa Ittifoqining eng yirik va raqobatbardosh ilmiy-tadqiqot hamda innovatsiya dasturida ishtirok etmoqda.
TiBeRIUM (Titanium and Beryllium for European Resilience and Innovative Utilization of Minerals) loyihasi kritik minerallar bo‘yicha barqaror ta’minot zanjirlarini shakllantirish, titan va berilliy uchun ilg‘or “yashil” qayta ishlash texnologiyalarini rivojlantirish va mintaqada kompleks ilmiy tadqiqotlar o‘tkazishga qaratilgan.
Loyiha konsorsiumi 12 ta davlatdan 25 ta hamkor tashkilotni birlashtiradi va unga Germaniyaning Freiberg konchilik va texnologiyalar universiteti koordinatorlik qiladi.
Muhim jihati, TiBeRIUM doirasida O‘zbekiston resurs yetkazib beruvchi emas, ilmiy izlanishlar, texnologik yechimlar va uning transferi, ekologik samarali qayta ishlash yo‘nalishlarida to‘laqonli hamkor sifatida ishtirok etmoqda.

TMK participates in the European Union's Horizon Europe program for the first time!
The Uzbek Technological Metals Complex(TMK) has won the international TiBeRIUM project, funded under the European Union's Horizon Europe program.
Thus, TMK is participating for the first time in the European Union's largest and most competitive research and innovation program.
The TiBeRIUM project (Titanium and Beryllium for European Resilience and Innovative Utilization of Minerals) aims to establish sustainable supply chains for critical minerals, develop advanced "green" technologies for processing titanium and beryllium, and conduct comprehensive scientific research in the region.
The project consortium brings together 25 partner organizations from 12 countries and is coordinated by the Freiberg University of Mining and Technology in Germany.
It is important to note that within the framework of TiBeRIUM, Uzbekistan participates not as a resource supplier, but as a full-fledged partner in scientific research, technological solutions and their transfer, as well as environmentally efficient processing.