TMK Xitoyning TOP universitetlari bilan yangi qo‘shma o‘quv dasturlarini amalga oshiradi
Ayni paytda Xitoyda bo‘lib turgan TMK delegatsiyasi hamda Piza universitetining Toshkentdagi filiali Xitoyning nufuzli universitetlari Southeast University (SEU) va Nanjing University (NJU) bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Muzokaralar TMK tashabbusi bilan tashkil etilgan “Texnologik metallar oliy maktabi” faoliyatini yanada kengaytirish masalalariga bag‘ishlandi.
Uchrashuvlar natijasida materialshunoslik va axborot texnologiyalari yo‘nalishlarida xalqaro ta’lim dasturlarini joriy etish bo‘yicha muhim kelishuvlarga erishildi. Xususan, hamkorlik doirasida “1+3”, "2+2" hamda “1+3+1 (magistratura)” formatdagi qo‘shma o‘quv dasturlarini amalga oshiriladi.
Ushbu dasturlar talabalar uchun bir vaqtning o‘zida nazariy bilim va ilg‘or amaliy ko‘nikmalarni egallash imkonini yaratadi va kelajak muhandislarini tayyorlashda sifat jihatidan yangi darajani ta’minlaydi.
Shuningdek, muzokaralar doirasida TMK huzuridagi R&D Parkka Southeast University’dan yuqori malakali tadqiqotchilarni jalb etish, qo‘shma ilmiy-tadqiqot loyihalarini yo‘lga qo‘yish hamda innovatsion ishlanmalarni sanoatga tatbiq etish masalalari ham atroflicha muhokama qilindi.

The TMK delegation currently visiting China, along with the Tashkent branch of the University of Pisa, held a meeting with prestigious Chinese institutions Southeast University (SEU) and Nanjing University (NJU).
The negotiations focused on further expanding the activities of the "Higher School of Technological Metals," established on TMK's initiative.
Following the meetings, important agreements were reached on implementing international educational programs in materials science and information technology. Specifically, within the cooperation framework, joint educational programs in "1+3," "2+2," and "1+3+1 (Master's degree) " formats will be launched.
These programs will enable students to simultaneously acquire theoretical knowledge and advanced practical skills, ensuring a qualitatively new level of training for future engineers.
Additionally, the negotiations thoroughly addressed the issues of attracting highly qualified researchers from Southeast University to TMK's R&D Park, organizing joint research projects, and implementing innovative developments in industry.