Bugun TMK bosh ofisida Qozog‘istonning yetakchi sanoat korxonalaridan biri — Ulba metallurgiya zavodi vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Muzokaralar davomida ikki tomonlama sanoat va texnologik hamkorlikni rivojlantirish masalalari, shuningdek, O‘zbekiston va Qozog‘iston hududlarida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish imkoniyatlari atroflicha muhokama qilindi.
Uchrashuv doirasida kritik minerallar bo‘yicha xomashyoni chuqur qayta ishlash, yuqori qo‘shilgan qiymatga ega mahsulotlar ishlab chiqarish hamda mintaqaviy sanoat zanjirlarini integratsiyalash masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Ma’lumot uchun, Qozog‘istonning Ulba metallurgiya zavodi uran, berilliy, tantal va niobiy, shuningdek, ushbu metallar asosida tayyor mahsulotlar ishlab chiqarishga ixtisoslashgan sanoat markazi hisoblanadi.

ТМК расширяет промышленное сотрудничество в Центральной Азии
Сегодня в головном офисе ТМК состоялась встреча с представителями одного из ведущих промышленных предприятий Казахстана - Ульбинского металлургического завода.
В ходе переговоров были детально обсуждены вопросы развития двустороннего промышленного и технологического сотрудничества, а также возможности реализации совместных проектов на территориях Узбекистана и Казахстана.
В рамках встречи особое внимание было уделено вопросам глубокой переработки сырья по критически важным минералам, производства продукции с высокой добавленной стоимостью и интеграции региональных промышленных цепочек.
Справочно: Ульбинский металлургический завод Казахстана является промышленным предприятием, специализирующимся на производстве урана, бериллия, тантала и ниобия, а также готовой продукции на основе этих металлов.