TMK Avstraliyaning yetakchi kompaniyalari bilan hamkorlik boshladi
Sariko‘l volfram koni O‘zbekistonning eng yirik volfram zaxiralaridan biriga ega, geologik jihatdan boy va istiqbolli hududlardan biri hisoblanadi.
Bugun TMKda ushbu konni o‘zlashtirish bo‘yicha yetakchi muhandislik va konsalting kompaniyalari AMC Consulting va NewPro Consulting and Engineering Services bilan onlayn uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Mazkur uchrashuv xalqaro texnik-iqtisodiy asoslash (FS) hujjatini ishlab chiqish ishlariga bag‘ishlandi.
Uchrashuv davomida ushbu kompaniyalarning tajribali mutaxassislari TMK vakillari bilan FS hujjatini zamonaviy texnologiyalar asosida va xalqaro talablarga to‘liq mos tarzda ishlab chiqish bo‘yicha kelishuvga erishdilar.
Ushbu hamkorlik Sariko‘l volfram koni loyihasining samaradorligini oshirish, investitsion jozibadorligini kuchaytirish va O‘zbekistonning texnologik metallar sohasida global raqobatbardoshligini yangi bosqichga olib chiqishga xizmat qiladi.
Ma'lumot uchun, AMC Consulting hamda NewPro Consulting and Engineering Services — tog‘-kon sanoati, metallurgiya va resurslarni boshqarish bo'yicha Avstraliyaning uzoq yillik tajribaga ega yetakchi muhandislik kompaniyalari hisoblanadi.

ТМК начала сотрудничество с ведущими австралийскими компаниями
Сарыкольское вольфрамовое месторождение является одним из крупнейших запасов вольфрама в Узбекистане, считается геологически богатым и перспективным регионом.
Сегодня в ТМК состоялась онлайн-встреча с ведущими инжиниринговыми и консалтинговыми компаниями AMC Consulting и NewPro Consulting and Engineering Services по вопросу освоения данного месторождения. Встреча была посвящена разработке документа международного технико-экономического обоснования (ТЭО).
В ходе встречи опытные специалисты этих компаний достигли договоренности с представителями ТМК о разработке документа ТЭО на основе современных технологий и в полном соответствии с международными требованиями.
Данное сотрудничество будет способствовать повышению эффективности проекта Сарыкольского вольфрамового месторождения, усилению его инвестиционной привлекательности и выведению на новый уровень глобальной конкурентоспособности Узбекистана в области технологических металлов.
Для справки, AMC Consulting и NewPro Consulting and Engineering Services - ведущие австралийские инженерные компании с многолетним опытом работы в горнодобывающей промышленности, металлургии и управлении ресурсами.