TMK “Altay Invest-2025” forumida: Qozog‘iston kompaniyalari bilan yangi kelishuvlar
Qozog‘istonning Sharqiy Qozog‘iston viloyatida bo‘lib o‘tgan “Altay Invest-2025” xalqaro investitsiya forumida O‘zbekiston texnologik metallar kombinati (TMK) delegatsiyasi ham faol ishtirok etdi.
Xalqaro forum davomida qator B2B uchrashuvlar tashkil etilib, ularda texnologik va kritik minerallarni qayta ishlash, sanoat kooperatsiyasi istiqbollari muhokama qilindi.
Jumladan, TMK delegatsiyasi "Kazzinck" ва Ulba metallurgiya zavodi rahbariyati bilan  xomashyoni chuqur qayta ishlash va mahsulot qiymat zanjirini kengaytirish bo‘yicha o‘zaro manfaatli hamkorlik yo‘nalishlarini muhokama qildi.
Uchrashuvlar natijasida mintaqa korxonalari bilan tantal, niobiy, berilliy, selen, surma, vismut, vanadiy, volfram va molibden kabi metallarni qayta ishlash va ishlab chiqarish, yangi konlarni o‘zaro o‘rganish, zamonaviy uskunalarni yetkazib berish masalalarida dastlabki kelishuvlarga erishildi.
Forum doirasida TMK vakillari Sharqiy Qozog‘iston viloyati hokimi Nurimbet Saktaganov bilan ham uchrashdi. Suhbat davomida O‘zbekiston va Qozog‘iston o‘rtasidagi strategik sheriklik, mintaqalararo aloqalarni mustahkamlash va o‘zaro ishonchni yanada rivojlantirish masalalari alohida ta’kidlandi.

ТМК на форуме Altay Invest-2025: новые соглашения с казахстанскими компаниями
Делегация Узбекского комбината технологических металлов (ТМК) приняла активное участие в международном инвестиционном форуме Altay Invest-2025, прошедшем в Восточно-Казахстанской области Казахстана.
В ходе международного форума был организован ряд B2B-встреч, на которых обсуждались перспективы переработки технологических и критических минералов, а также промышленной кооперации.
В частности, делегация ТМК обсудила с руководством "Казцинка" и Ульбинского металлургического завода направления взаимовыгодного сотрудничества по глубокой переработке сырья и расширению цепочки создания стоимости продукции.
По итогам встреч достигнуты предварительные договоренности с предприятиями региона по переработке и производству таких металлов, как тантал, ниобий, бериллий, селен, сурьма, висмут, ванадий, вольфрам и молибден, а также по взаимному изучению новых месторождений и поставке современного оборудования.
В рамках форума представители ТМК также встретились с акимом Восточно-Казахстанской области Нурымбетом Сактагановым. В ходе беседы были особо отмечены вопросы стратегического партнерства между Узбекистаном и Казахстаном, укрепления межрегиональных связей и дальнейшего развития взаимного доверия.