TMK va OSTİM: Strategik hamkorlik yangi bosqichda
TMK boshqaruv raisi Farhod Abdullaev hamda delegatsiya a’zolari Turkiyaning OSTİM Mudofaa va Aviatsiya Klasterining (OSSA) a’zolari va konchilik sohasi vakillari bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvning asosiy mavzusi - ikki davlat o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlikni mustahkamlash va noyob yer elementlari hamda texnologik metallar bo‘yicha qo‘shma loyihalarni amalga oshirish imkoniyatlari bo‘ldi.
Turk kompaniyalari strategik xomashyo -  noyob yer elementlari bilan barqaror ta’minlanish uchun TMK bilan yaqindan ishlashga katta qiziqish bildirdi. Bu esa Turkiya sanoati, aviatsiya va yuqori texnologiyalar sohalarida ishlab chiqarishni yangi bosqichga olib chiqishi mumkinligi ta’kidlandi.
TMK tomonidan O‘zbekistonda mavjud boy mineral resurslardan oqilona va barqaror foydalanish asosida OSTİM kompaniyalari uchun uzoq muddatli va ishonchli sherik bo‘lishga tayyor ekanligi bildirildi.
OSTİM rahbariyati hamkorlik ikki tomonlama iqtisodiy aloqalarni kuchaytirib, yangi qo‘shma investitsiyalar, ilmiy-tadqiqot ishlari va yuqori qo‘shilgan qiymatga ega mahsulotlar ishlab chiqarish uchun mustahkam zamin yaratishini qayd etdi.

TMK Board Chairman Farhod Abdullaev and delegation members held a meeting with representatives of Turkey's OSTIM Defense and Aviation Cluster (OSSA) and the mining industry.
The main focus of the meeting was exploring opportunities to strengthen mutually beneficial cooperation between the two countries and implement joint projects in the field of rare earth elements and technological metals.
Turkish companies showed great interest in close cooperation with TMK to ensure stable supplies of strategic raw materials - rare earth elements. It was noted that this could elevate production in Turkish industry, aviation, and high-tech sectors to a new level.
TMK expressed its readiness to become a long-term and reliable partner for OSTIM companies based on the rational and sustainable use of the rich mineral resources available in Uzbekistan.
The OSTIM management emphasized that cooperation will strengthen bilateral economic ties and create a solid foundation for new joint investments, research and development, and the production of high value-added products.