TMK va OSTİM: Strategik hamkorlik yangi bosqichda
TMK boshqaruv raisi Farhod Abdullaev hamda delegatsiya a’zolari Turkiyaning OSTİM Mudofaa va Aviatsiya Klasterining (OSSA) a’zolari va konchilik sohasi vakillari bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvning asosiy mavzusi - ikki davlat o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlikni mustahkamlash va noyob yer elementlari hamda texnologik metallar bo‘yicha qo‘shma loyihalarni amalga oshirish imkoniyatlari bo‘ldi.
Turk kompaniyalari strategik xomashyo -  noyob yer elementlari bilan barqaror ta’minlanish uchun TMK bilan yaqindan ishlashga katta qiziqish bildirdi. Bu esa Turkiya sanoati, aviatsiya va yuqori texnologiyalar sohalarida ishlab chiqarishni yangi bosqichga olib chiqishi mumkinligi ta’kidlandi.
TMK tomonidan O‘zbekistonda mavjud boy mineral resurslardan oqilona va barqaror foydalanish asosida OSTİM kompaniyalari uchun uzoq muddatli va ishonchli sherik bo‘lishga tayyor ekanligi bildirildi.
OSTİM rahbariyati hamkorlik ikki tomonlama iqtisodiy aloqalarni kuchaytirib, yangi qo‘shma investitsiyalar, ilmiy-tadqiqot ishlari va yuqori qo‘shilgan qiymatga ega mahsulotlar ishlab chiqarish uchun mustahkam zamin yaratishini qayd etdi.

ТМК и OSTIM: Стратегическое партнерство на новом этапе
Председатель правления ТМК Фарход Абдуллаев и члены делегации провели встречу с представителями Оборонного и авиационного кластера OSTIM (OSSA) Турции и горнодобывающей отрасли.
Основной темой встречи стали возможности укрепления взаимовыгодного сотрудничества между двумя странами и реализации совместных проектов в области редкоземельных элементов и технологических металлов.
Турецкие компании проявили большой интерес к тесному сотрудничеству с ТМК для обеспечения стабильных поставок стратегического сырья - редкоземельных элементов. Было отмечено, что это может вывести производство в турецкой промышленности, авиации и сфере высоких технологий на новый уровень.
ТМК выразила готовность стать долгосрочным и надежным партнером для компаний OSTIM на основе рационального и устойчивого использования богатых минеральных ресурсов, имеющихся в Узбекистане.
Руководство OSTIM подчеркнуло, что сотрудничество укрепит двусторонние экономические связи и создаст прочную основу для новых совместных инвестиций, научно-исследовательских работ и производства продукции с высокой добавленной стоимостью.