TMK va Buyuk Britaniyaning FCDO idorasi hamkorlik istiqbollarini muhokama qildi
TMKda Buyuk Britaniyaning Tashqi ishlar, hamdo‘stlik va taraqqiyot idorasi (FCDO) vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Unda ikki tomonlama hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi.
Dastlab TMK o‘z faoliyati va amalga oshirilayotgan loyihalar bo‘yicha taqdimot o‘tkazdi, FCDO esa o‘zining Markaziy Osiyodagi missiyasi hamda faoliyat yo‘nalishlari haqida ma’lumot berdi.
Muhokama davomida bir qator dolzarb masalalar ko‘rib chiqildi. Jumladan:
CONNEX tashabbusi orqali hukumatlarga investitsion shartnomalarni manfaatli asosda tuzish imkoniyatlari;
ESG yo‘nalishi bo‘yicha hamkorlik;
Texnik va huquqiy ko‘mak sohalarida hamkorlik imkoniyatlari shular jumlasidandir.
Uchrashuv yakunida tomonlar investitsiyalar, ESG va texnik ko‘mak yo‘nalishlarida hamkorlikni davom ettirishga kelishib oldilar.
Shuningdek, CONNEX kotibiyatining Germaniyadagi vakili Richard Dion bilan videokonferensiya o‘tkazish rejalashtirildi.

TMK and UK FCDO discuss prospects for cooperation
A meeting was held at TMK with representatives of the UK Foreign, Commonwealth and Development Office (FCDO). The talks focused on areas of bilateral cooperation.
TMK began with a presentation on its activities and ongoing projects, after which FCDO representatives familiarized TMK with the agency's mission and its priorities in Central Asia.
The dialogue addressed several key issues, including:
• opportunities for concluding mutually beneficial investment agreements through the CONNEX initiative;
• prospects for cooperation in the field of ESG;
• collaboration in technical and legal assistance.
Following the meeting, both parties expressed their willingness to continue cooperation in the areas of investment, ESG, and technical assistance.
An agreement was also reached to hold a video conference with Richard Dion, a representative of the CONNEX Secretariat in Germany.