TMK va Buyuk Britaniyaning FCDO idorasi hamkorlik istiqbollarini muhokama qildi
TMKda Buyuk Britaniyaning Tashqi ishlar, hamdo‘stlik va taraqqiyot idorasi (FCDO) vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Unda ikki tomonlama hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi.
Dastlab TMK o‘z faoliyati va amalga oshirilayotgan loyihalar bo‘yicha taqdimot o‘tkazdi, FCDO esa o‘zining Markaziy Osiyodagi missiyasi hamda faoliyat yo‘nalishlari haqida ma’lumot berdi.
Muhokama davomida bir qator dolzarb masalalar ko‘rib chiqildi. Jumladan:
CONNEX tashabbusi orqali hukumatlarga investitsion shartnomalarni manfaatli asosda tuzish imkoniyatlari;
ESG yo‘nalishi bo‘yicha hamkorlik;
Texnik va huquqiy ko‘mak sohalarida hamkorlik imkoniyatlari shular jumlasidandir.
Uchrashuv yakunida tomonlar investitsiyalar, ESG va texnik ko‘mak yo‘nalishlarida hamkorlikni davom ettirishga kelishib oldilar.
Shuningdek, CONNEX kotibiyatining Germaniyadagi vakili Richard Dion bilan videokonferensiya o‘tkazish rejalashtirildi.

ТМК и FCDO Великобритании обсудили перспективы сотрудничества
В ТМК состоялась встреча с представителями Великобритании FCDO. В ходе переговоров обсуждались направления двустороннего сотрудничества.
Сначала ТМК провела презентацию о своей деятельности и реализуемых проектах, после чего представители FCDO ознакомили с миссией ведомства и его приоритетами в Центральной Азии.
В рамках диалога были рассмотрены актуальные вопросы, включая:
• возможности заключения инвестиционных соглашений на взаимовыгодной основе через инициативу CONNEX;
• перспективы сотрудничества в области ESG;
• взаимодействие в сферах технической и юридической помощи.
По итогам встречи стороны выразили готовность продолжить сотрудничество в направлениях инвестиций, ESG и технической помощи.
Также достигнута договоренность о проведении видеоконференции с представителем секретариата CONNEX в Германии Ричардом Дионом.