Tyanjinda O‘zbekistonning yangi konchilik modeli taqdimoti
Bugun “China Mining 2025”ning eng muhim voqealaridan biri forum doirasida o‘tkazilgan "Uzbekistan Mining Industry Promotion day" konferensiyasi bo‘ldi.
Unda O‘zbekiston delegatsiyasi a’zolari, shuningdek, Xitoyning yetakchi konchilik, texnologiya va investitsiya kompaniyalari hamda xalqaro investorlar ishtirok etdilar.
Mazkur konferensiyada O‘zbekiston delegatsiyasi mamlakatimizning yangi konchilik siyosati, investitsion strategiyasi va sanoat transformatsiyasini xalqaro hamjamiyatga taqdim etdi.
TMK Boshqaruv raisining maslahatchisi Metin Alemdar o‘z taqdimotida TMK tomonidan ilgari surilayotgan hamkorlik platformalari va Xitoy kompaniyalari bilan qo‘shma tashabbuslarga alohida to‘xtaldi.
Taqdimotda TMK Xitoy kompaniyalari va investorlariga quyidagi hamkorlik yo‘nalishlarini taklif qildi:
➡️ kritik minerallarni chuqur qayta ishlash va yuqori qo‘shilgan qiymatli mahsulotlarni ishlab chiqarish bo‘yicha ilmiy-texnologik hamkorlik;
➡️ESG va Green Mining yechimlarini amaliyotga joriy etish;
➡️O‘zbekiston va Xitoy ilmiy muassasalari o‘rtasida qo‘shma o‘quv dasturlari va muhandislik integratsiyasi;
➡️O‘zbekistonni Osiyo–Yevropa kritik minerallar koridorida ishonchli va strategik hamkor sifatidagi o‘rnini mustahkamlash.
Tinglovchilar TMK yondashuvlarini O‘zbekiston–Xitoy sanoat hamkorligining yangi bosqichi sifatida baholab, qo‘shma loyihalar, investitsiya dasturlari va ilmiy almashinuv mexanizmlarini yo‘lga qo‘yish borasida katta qiziqish bildirdilar.

Presentation of Uzbekistan’s New Mining Industry Model in Tianjin
Today, one of the key highlights of “China Mining 2025” was the conference “Uzbekistan Mining Industry Promotion Day,” held within the framework of the forum.
The event was attended by members of the Uzbekistan delegation, as well as representatives of leading Chinese mining, technology, and investment companies, and international investors.
During the conference, the Uzbek delegation presented the country’s new mining policy, investment strategy, and industrial transformation to the international community.
Metin Alemdar, Advisor to the Chairman of the Board of TMK, focused in his presentation on TMK’s cooperation platforms and joint initiatives with Chinese partners.
During the presentation, TMK offered Chinese companies and investors the following areas of cooperation:
➡️ Scientific and technological collaboration in the deep processing of critical minerals and the production of high value-added products;
➡️ Implementation of ESG solutions and “green” mining practices;
➡️ Joint educational programs and engineering integration between scientific institutions of Uzbekistan and China;
➡️ Strengthening Uzbekistan’s position as a reliable and strategic partner within the Asia-Europe Critical Minerals Corridor.
The participants recognized TMK’s approaches as marking a new stage in Uzbekistan–China industrial cooperation and expressed strong interest in launching joint projects, investment programs, and scientific exchange mechanisms.