MINEX FORUM 2025: O‘zTMK – global geotexnik platformalarda faol ishtirokchi
Mazkur sessiya O‘zbekistonning Qozog‘iston va Markaziy Osiyoning boshqa davlatlari bilan foydali qazilmalarni izlash, qidiruv ishlari hamda integratsiyalashgan sanoat klasterlarini rivojlantirish bo‘yicha transchegaraviy hamkorliklar mavzusiga bag‘ishlandi.
Sessiyada O‘zTMK Boshqaruv raisining operatsion masalalar bo‘yicha o‘rinbosari Ulug‘bek Ro‘ziyev xalqaro hamjamiyat vakillariga Kombinat faoliyati va istiqbolli loyihalari haqida taqdimot o‘tkazdi.
Forum doirasida O‘zTMK qator yirik kompaniyalar bilan hamkorlik aloqalarini mustahkamlashga qaratilgan 3 ta muhim uchrashuvni amalga oshirdi:
Fransiyaning "Geocomp", Buyuk Britaniyaning "Viridien" hamda Qozog‘istonning "Veritas Caspian" kompaniyalari bilan geofizika va geotexnika yo‘nalishlarida hamkorlikni kengaytirish;
Qozog‘istonning "Sael" kompaniyasi bilan laboratoriya va tahlil jarayonlari bo‘yicha hamkorlik;
Buyuk Britaniyaning "SRK Consulting" kompaniyasi bilan mavjud hamkorlikni kengaytirish va rivojlantirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Ushbu uchrashuvlar nafaqat ilmiy-texnik salohiyat almashinuvi, balki texnologik yangiliklarni mamlakatimiz sanoatiga olib kirishda muhim bosqich bo‘lib xizmat qilishiga ishonamiz.

MINEX FORUM 2025: УзТМК - активный участник глобальных геотехнических платформ
Данная сессия была посвящена теме трансграничного сотрудничества Узбекистана с Казахстаном и другими странами Центральной Азии по поиску и разведке полезных ископаемых, а также развитию интегрированных промышленных кластеров.
На сессии заместитель председателя правления УзТМК по операционным вопросам Улугбек Рузиев представил международному сообществу презентацию о деятельности и перспективных проектах Комбината.
В рамках форума УзТМК провела 3 важные встречи, направленные на укрепление партнерских отношений с рядом крупных компаний:
Расширение сотрудничества с французской компанией "Geocomp," британской "Viridien" и казахстанской "Veritas Caspian" в области геофизики и геотехники;
Сотрудничество с казахстанской компанией "Sael" в области лабораторных и аналитических процессов;
Рассмотрение вопросов расширения и развития существующего сотрудничества с британской компанией "SRK Consulting."
Мы уверены, что эти встречи послужат важным этапом не только в обмене научно-техническим потенциалом, но и во внедрении технологических инноваций в промышленность нашей страны.