Bugun O‘zbekiston texnologik metallar kombinatida global miqyosdagi yirik moliyaviy institutlaridan biri — Societe Generale banki delegatsiyasi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Delegatsiyaga MDH davlatlari bo‘yicha Boshqaruvchi direktor Teyba Guliyeva hamda tabiiy resurslar, tog‘-kon sanoati, metallurgiya va sanoat departamenti Boshqaruvchi direktor Kristof Hajjal boshchilik qildi.
Uchrashuvda tomonlar texnologik metallar, kritik xomashyo va tog‘-kon sanoatidagi strategik loyihalarni moliyaviy qo‘llab-quvvatlash masalalarini atroflicha muhokama qildilar.
Mehmonlar TMK faoliyatiga, xususan, kritik metallarni qazib olish va qayta ishlashga yo‘naltirilgan loyihalarga katta qiziqish bildirdi.

Societe Generale Bank has shown serious interest in TMK projects
Today, a meeting was held at the Uzbek Technological Metals Complex with a delegation from Societe Generale Bank - one of the world’s leading financial institutions.
The delegation was led by Teiba Guliyeva, Managing Director for CIS Countries, and Christophe Hajjal, Managing Director of the Department of Natural Resources, Mining, Metallurgy and Industry.
During the meeting, the parties discussed in detail issues of financial support for strategic projects in the field of technological metals, critical raw materials, and the mining industry.
The guests showed great interest in TMK's activities, particularly in projects aimed at extracting and processing critical metals.
For reference, Societe Generale is a global bank operating in more than 60 countries, financing major projects in the mining industry and energy sector.