Xalqaro Raw Matters podkastida O‘zbekistonning kritik minerallar pozitsiyasi taqdim etildi
Xalqaro Raw Matters podkastida O‘zbekistonning kritik minerallar pozitsiyasi taqdim etildi 03.07.2026
O‘zbekiston texnologik metallar kombinati (TMK) Boshqaruv raisining yangi texnologiyalar, innovatsiyalar va sun’iy intellektni rivojlantirish bo‘yicha o‘rinbosari Amir Abidov kritik minerallar va global ta’minot zanjirlari mavzusiga ixtisoslashgan xalqaro Raw Matters podkastining navbatdagi sonida mehmon bo‘ldi.
Raw Matters podkasti dunyoning kritik minerallar, geosiyosat, energiya transformatsiyasi va sanoat siyosati bo‘yicha yetakchi ekspertlari, investorlar va siyosatchilarni bir maydonda jamlaydigan xalqaro podkast bo‘lib, unda kelajak sanoatining eng dolzarb masalalari muhokama qilinadi.
Podkast davomida TMKning quyidagi yondashuvlari taqdim etildi:
-O‘zbekistonning kritik minerallar sohasidagi uzoq muddatli strategiyasi;
-Markaziy Osiyoning global ta’minot zanjirlaridagi o‘rni;
- texnologiyalar transferi;
-qayta ishlash sanoatini rivojlantirish;
-ishonchli xalqaro hamkorlikni yo‘lga qo‘yish.
Shuningdek, TMK tomonidan O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan Bir qator ishlar haqida so‘z yuritildi:
-Kritik minerallarni geologik qidiruvdan boshlab chuqur qayta ishlash va yuqori qo‘shilgan qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarishgacha bo‘lgan to‘liq qiymat zanjirini shakllantirish;

Uzbekistan’s Position on Critical Minerals Featured on the International Podcast Raw Matters
Uzbekistan’s Position on Critical Minerals Featured on the International Podcast Raw Matters 03.07.2026
Amir Abidov, Deputy Chairman of the Board for New Technologies, Innovation, and Artificial Intelligence at the Uzbekistan Technological Metals Complex (TMK), appeared as a guest on the latest episode of Raw Matters, an international podcast focused on critical minerals and global supply chains.
Raw Matters brings together leading international experts in critical minerals, geopolitics, the energy transition, and industrial policy, as well as representatives of the investment community and key decision-makers.
The podcast highlighted the key approaches of Uzbekistan and TMK, including:
— the country’s long-term strategy in the field of critical minerals;
— Central Asia’s role in global supply chains;
— technology transfer and the development of processing industries;
— the formation of reliable international partnerships.
Particular attention was given to TMK’s work to build a complete value chain — from geological exploration of critical minerals to advanced processing and the production of high-value-added products.
The discussion also covered the introduction of modern technologies, the development of research and innovation, and the expansion of international industrial cooperation.
TMK will continue its open and constructive dialogue with the international expert community, strengthening Uzbekistan’s position as a reliable partner in the critical minerals sector.