O‘zTMK kritik xomashyolarni qayta ishlash bo‘yicha sanoat xabi yaratadi
Xorijiy investitsiyalarni jalb etish agentligida O‘zTMK Boshqaruv raisi maslahatchisi Han Ilhan ishtirokida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Unda O‘zTMK kritik metallarni qayta ishlashga ixtisoslashgan sanoat xabi yaratish bo‘yicha konsepsiya taqdim etdi. Ushbu konsepsiya geologik-qidiruv bosqichidan tortib, yakuniy mahsulot ishlab chiqarishgacha bo‘lgan to‘liq qo‘shilgan qiymat zanjirini o‘z ichiga oladi.
Loyiha doirasida ilmiy-texnik salohiyatni mustahkamlash maqsadida 2025–2028 yillarda R&D markazi hamda zamonaviy nanolaboratoriya tashkil etilishi rejalashtirilgan.
Uchrashuv yakunida Xorijiy investitsiyalarni jalb etish agentligi O‘zTMKni iyun oyida bo‘lib o‘tadigan IV Toshkent xalqaro investitsiya forumida ishtirok etishga taklif qildi.

УзТМК создаст промышленный хаб по переработке критического сырья
В Агентстве по привлечению иностранных инвестиций состоялась встреча с участием советника Председателя Правления УзТМК Хан Ильхана.
На ней УзТМК представил концепцию создания промышленного хаба, специализирующегося на переработке критических металлов. Данная концепция включает полную цепочку добавленной стоимости от стадии геологоразведки до производства конечного продукта.
В рамках проекта с целью укрепления научно-технического потенциала в 2025-2028 годах планируется создание центра R&D и современной нанолаборатории.
По итогам встречи Агентство по привлечению иностранных инвестиций пригласило УзТМК принять участие в IV Ташкентском международном инвестиционном форуме, который состоится в июне.