Bugun O‘zbekiston texnologik metallar kombinati bosh ofisida Toshkent axborot texnologiyalari universiteti magistrantlarining dissertatsiya ishlari himoyasi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda 7 nafar magistrant kompyuter injiniringi, raqamli texnologiyalar, Data Science, 3D-vizualizatsiya, virtual reallik, sun’iy intellekt hamda boshqa zamonaviy yo‘nalishlar bo‘yicha o‘z ilmiy loyihalarini taqdim etdilar.
TMK mutaxassislari real sektor vakillari sifatida magistrlik ishlarining amaliy ahamiyati, sanoatga tatbiq etish imkoniyatlari va kelgusida ishlab chiqarish jarayonlarida qo‘llash imkoniyatlarini baholadilar.
Ayniqsa, gidrodinamik modellashtirish yo‘nalishidagi loyiha alohida e’tiborga sazovor bo‘ldi. Mazkur yo‘nalish kelgusida gidrodinamik jarayonlarni modellashtirish bo‘yicha import dasturiy mahsulotlariga muqobil mahalliy yechimlarni ishlab chiqish uchun asos bo‘lishi mumkin. Shuningdek, 3D-modellashtirish asosida seysmik va vibratsion tebranishlarni baholash bo‘yicha taqdim etilgan loyiha ham amaliy jihatdan qiziqish uyg‘otdi.
Bugungi kunda TMK va TATU o‘rtasidagi hamkorlik doirasida quyidagi yo‘nalishlarda amaliy ishlar olib borilmoqda:
✔️  TMK Situatsion markazi uchun GIS-yechimlarni ishlab chiqish;
✔️ o‘zbek tilidagi nutqni transkribatsiya qiluvchi AI vositalarini joriy etish;
✔️ yig‘ilishlar yakuni bo‘yicha vazifalarni avtomatik shakllantirish;
✔️  Micromine Origin, GeoBank va Ignition/ASODU tizimlari bilan ishlash;
✔️  dual ta’limni rivojlantirish va sanoat uchun zamonaviy kadrlar tayyorlash.
Magistrlik dissertatsiyalari himoyasining TMKda tashkil etilishi ilm-fan, ta’lim va sanoat integratsiyasini mustahkamlash, yosh mutaxassislarning ilmiy ishlanmalarini real ishlab chiqarish ehtiyojlariga yo‘naltirish hamda kelajakdagi raqamli sanoat uchun professional kadrlar zaxirasini shakllantirish yo‘lidagi muhim qadam bo‘ldi.

Магистранты ТУИТ защитили диссертации в ТМК
Сегодня в головном офисе АО «Узбекистонский комбинат технологических металлов» состоялась защита магистерских диссертаций студентов Ташкентского университета информационных технологий.
В мероприятии приняли участие 7 магистрантов, представивших свои научные проекты в области компьютерного инжиниринга, цифровых технологий, Data Science, 3D-визуализации, виртуальной реальности, искусственного интеллекта и других современных направлений.
Специалисты ТМК, выступившие в качестве представителей реального сектора экономики, оценили практическую значимость магистерских работ, возможности их внедрения в промышленность, а также перспективы дальнейшего применения в производственных процессах.
Особое внимание привлёк проект в области гидродинамического моделирования. Данное направление в перспективе может стать основой для разработки отечественных альтернатив импортным программным продуктам по моделированию гидродинамических процессов. Также практический интерес вызвал проект по оценке сейсмических и вибрационных колебаний на основе 3D-моделирования.
Сегодня в рамках сотрудничества между ТМК и ТУИТ ведётся практическая работа по следующим направлениям:
✔️ разработка GIS-решений для Ситуационного центра ТМК;
✔️ внедрение AI-инструментов для транскрибации речи на узбекском языке;
✔️ автоматическое формирование задач по итогам совещаний;
✔️ работа с системами Micromine Origin, GeoBank и Ignition/ASODU;
✔️ развитие дуального образования и подготовка современных кадров для промышленности.
Проведение защиты магистерских диссертаций на площадке ТМК стало важным шагом на пути укрепления интеграции науки, образования и промышленности, ориентирования научных разработок молодых специалистов на реальные потребности производства, а также формирования кадрового резерва для цифровой индустрии будущ.