GEOMIN 2026: Dunyoning geologiya va kritik minerallar hamjamiyati O'zbekistonda uchrashadi 10.07.2026
Bugun kritik minerallar global iqtisodiyot, zamonaviy texnologiyalar va sanoat taraqqiyotining harakatlantiruvchi kuchiga aylandi. Shu bilan birga, ushbu yo‘nalishda xalqaro muloqot va hamkorlik maydonlariga bo‘lgan ehtiyoj ham tobora ortmoqda.
Mana shunday nufuzli maydonlardan biri 2025-yilda Saudiya Arabistonida ilk bor muvaffaqiyatli tashkil etilgan Geomin xalqaro konferensiyasi bo'lib, 2026-yilda konferensiyaga O'zbekiston mezbonlik qiladi.
14–16-sentyabr kunlari Toshkent shahridagi Hilton Tashkent City majmuasida bo‘lib o‘tadigan GEOMIN 2026 mamlakatimizning global kritik minerallar qiymat zanjiridagi o‘rni va xalqaro nufuzi tobora mustahkamlanib borayotganining muhim e'tirofidir.
Konferensiya "Sun'iy intellekt va raqamli transformatsiya orqali mineral qidiruvni yangi bosqichga olib chiqish" shiori ostida geologiya, geofizika, tog‘-kon sanoati va kritik minerallar sohasidagi imkoniyatlarni muhokama qilishga bag‘ishlanadi.
O‘zbekiston texnologik metallar kombinati (TMK) ushbu konferensiyaning asosiy ishtirokchilaridan biri sifatida:
-geologik qidiruvdan yuqori qo‘shilgan qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarishgacha bo‘lgan integratsiyalashgan qiymat zanjiri;

GEOMIN 2026: Мировое сообщество геологов и специалистов по критическим минералам встретится в Узбекистане 10.07.2026
Сегодня критические минералы стали движущей силой мировой экономики, современных технологий и промышленного развития. Вместе с тем, растёт и потребность в площадках для международного диалога и сотрудничества в этом направлении.
Одной из таких авторитетных площадок является международная конференция Geomin, которая впервые была успешно проведена в Саудовской Аравии в 2025 году, а в 2026 году конференцию примет Узбекистан.
Проведение GEOMIN 2026 с 14 по 16 сентября в комплексе Hilton Tashkent City является важным признанием растущей роли нашей страны в глобальной цепочке создания стоимости критических минералов и её укрепляющегося международного авторитета.
Конференция, проходящая под девизом "Вывод геологоразведки на новый уровень посредством искусственного интеллекта и цифровой трансформации," будет посвящена обсуждению возможностей в области геологии, геофизики, горнодобывающей промышленности и критических минералов.
Узбекский комбинат технологических металлов (ТМК) как один из ключевых участников данной конференции представит:
- интегрированную цепочку создания стоимости: от геологоразведки до производства продукции с высокой добавленной стоимостью;