O‘zbekiston texnologik metallar kombinati (TMK) bosh ofisida Hindistonning eng yirik sanoat-infratuzilma konglomeratlaridan biri Adani Group kompaniyasi vakili bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Adani Group tog‘-kon sanoati, energetika, metallar, port va logistika, transport infratuzilmasi hamda qayta tiklanuvchi energetika kabi strategik yo‘nalishlarda faoliyat yurituvchi yirik xalqaro sanoat kompaniyasi. Shuningdek, u konlarni o‘zlashtirish va boshqarishdan tortib, resurslarni qayta ishlash hamda yirik infratuzilma loyihalarini amalga oshirishgacha bo‘lgan yo‘nalishlarda tajribaga ega.
Muzokaralarda TMKning Mine — Metal — Market tamoyiliga asoslangan integratsiyalashgan faoliyat modeli, mineral-xomashyo bazasi hamda istiqbolli investitsiya loyihalari taqdim etildi.
Tomonlar TMKning istiqbolli tog‘-kon loyihalarini rivojlantirish, mavjud geologik va texnik ma’lumotlarni o‘rganish, qo‘shimcha geologiya-qidiruv ishlarini amalga oshirish hamda loyihalarni sanoat bosqichiga olib chiqish imkoniyatlarini muhokama qildi.
TMK global sanoat hamkorlari bilan aloqalarni kengaytirib, O‘zbekistonning mineral salohiyatini yuqori qo‘shilgan qiymat va uzoq muddatli investitsiyalarga aylantirishga qaratilgan hamkorliklarni rivojlantirmoqda.

В головном офисе Узбекского комбината технологических металлов (ТМК) состоялась встреча с представителем Adani Group — одного из крупнейших промышленно-инфраструктурных конгломератов Индии.
Adani Group — крупная международная промышленная группа, ведущая деятельность в таких стратегических направлениях, как горнодобывающая промышленность, энергетика, металлургия, портовая и логистическая инфраструктура, транспорт, а также возобновляемая энергетика. Компания обладает значительным опытом — от разработки и управления месторождениями до переработки сырья и реализации крупных инфраструктурных проектов.
В ходе переговоров была представлена интегрированная модель деятельности ТМК, основанная на принципе «Mine — Metal — Market», а также минерально-сырьевая база комбината и перспективные инвестиционные проекты.
Стороны обсудили возможности развития перспективных горнодобывающих проектов ТМК, изучения имеющихся геологических и технических данных, проведения дополнительных геологоразведочных работ, а также последующего вывода проектов на промышленную стадию.
ТМК последовательно расширяет связи с глобальными промышленными партнёрами и развивает сотрудничество, направленное на эффективное освоение минерального потенциала Узбекистана, создание продукции с высокой добавленной стоимостью и привлечение долгосрочных инвестиций.